Facebook Pixel "Ξεκόλλησε" το Ρέθυμνο
| 2014-02-16 19:32:00

"Ξεκόλλησε" το Ρέθυμνο

Πολύ καλή εμφάνιση από το Ρέθυμνο που νίκησε στην Κρήτη τον Απόλλωνα Πατρών με 92-72 και αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με τρίποντο του Ράιτ να αποσπαστούν με τέσσερις πόντους στο τρίτο λεπτό του αγώνα (8-4). Ο Ρος με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 8-6 και ο Μπολντς έκανε το 8-8. Ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα σημείωσε το 8-10 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ρος έκανε το 8-12 στο 4'. Ο Απόλλων Πατρών διατήρησε το προβάδισμα του και ο Καλαμπόκης με 1/2 βολές έκανε το 13-17, ενώ ο Λιανός ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (13-19). Ο Χαρτ με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 16-19 και ο Εζιούκου με κάρφωμα μείωσε σε 18-19.

Ο Μιλουτίνοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τον Απόλλωνα Πατρών και ο Γκάμπριελ έκανε το 20-25. Ο Μιλουτίνοβιτς πέτυχε το 20-27 και ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 23-27, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Ο Γκάμπριελ με κάρφωμα ισοφάρισε στο 12' σε 27-27 και ο Χαρτ στο 13ο λεπτό έκανε το 31-27. Ο Εζιούκου ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τους Κρητικούς που ανέβασαν την απόδοση τους και ο Λάτοβιτς έκανε το 36-27.

Ο Εζιούκου με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 38-27, με τον Μπολντς έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να κάνει το 38-30. Ο Ουίλσον έκανε το 38-32 και ο Κουμπούρας πέτυχε το 40-32. Ο Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 42-32 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 42-36, έπειτα από 2/2 βολές του Αργυρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-36, 62-54, 92-72.