Facebook Pixel «Στο ΣΕΦ θα κερδίζαμε 10 πόντους»!
| 2014-02-22 17:17:00

«Στο ΣΕΦ θα κερδίζαμε 10 πόντους»!

Ο Ματ Λοτζέσκι νιώθει ότι έρχεται διπλό στα playoffs στο ΟΑΚΑ και μιλάει στο gazzetta.gr για την καταλυτική παρουσία 20.000 ανθρώπων πάνω από τα κεφάλια των παικτών.

Στο πρώτο παιχνίδι του ΟΑΚΑ, για το νοκ-άουτ ημιτελικό του Κυπέλλου (67-59 υπέρ του Παναθηναϊκού), ο 28χρονος Αμερικανός γκαρντ πέρασε και δεν ακούμπησε από το παρκέ, τελειώνοντας το ματς, “άσφαιρος”! Στο παιχνίδι της πρεμιέρας του 2ου γύρου, ο κάτοχος του βελγικού διαβατηρίου, ήταν πολύ βελτιωμένος (10π., 8ρ., 2ασ.) και ίσως ο καλύτερος παίκτης της ομάδας, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη χειρότερος κι έχασε φυσιολογικά με 58-48, χάνοντας οριστικά την μάχη της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Στον αγώνα της περασμένης Πέμπτης (20/02) για την Ευρωλίγκα (οι “πράσινοι” νίκησαν και πάλι 66-62), ο Ματ Λοτζέσκι (6π., 2ρ., 4ασ. με 3/6 σουτ σε 24'), που παρεμπιπτόντως είναι ο 2ος σκόρερ (μ.ο. 11,3π.) και 2ος πιο εύστοχος παίκτης (54,3% στα σουτ εντός πεδιάς) των “ερυθρολεύκων” στην Ευρωλίγκα, πήρε το τελευταίο σουτ και αστόχησε λίγο πριν την εκπνοή, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Μετά το τέλος του αγώνα, ο πρώην παίκτης της Οστάνδης μίλησε στο gazzetta.gr, κάνοντας τον απολογισμό της αναμέτρησης και εξέφρασε τη σιγουριά ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης μπορούν να “αλώσουν” το ΟΑΚΑ, στους τελικούς των πλέϊ-οφ.

Διάβασε περισσότερα στο: «Στο ΣΕΦ θα κερδίζαμε 10 πόντους» | gazzetta.gr