Facebook Pixel Φορτσάρει ο ΠΑΟΚ
| 2014-02-22 18:57:00

Φορτσάρει ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό με σκορ 56-79 και παραμένει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στο πρωτάθλημα. Μεγάλο παιχνίδι από Χαραλαμπίδη και Κούπερ, αλλά και όλη την ομάδα που έκανε περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ (3-6 στο 4'), με τον Πανελευσινιακό να είναι ιδιαίτερα άστοχος (1/7 δίποντα και 0/1 τρίποντα). Ο Τσαιρέλης "πατούσε" πολύ καλά, έφτασε τους επτά πόντους με απόλυτη ευστοχία (8-13 με τρίποντο του) και ο "Δικέφαλος" ήταν στο +8 στο 7' (8-16). Ο Φαγιέ μείωσε σε 13-18 στο 9' και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 13-23 (ο ΠΑΟΚ έλεγχε τα ριμπάουντ έχοντας 13 ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερα).

Ο Μπόγρης στο 11' διαμόρφωσε το 15-25 αλλά οι γηπεδούχοι αργότερα βρέθηκαν στο -6 (19-25). Η διαφορά πάντως βρέθηκε ξανά στο +10 (21-31 στο 14') για τον ΠΑΟΚ και ο Πέιν ήταν αυτός που έκανε το 23-33. Ο Πανελευσινιακός στο 17' είχε "πλησιάσει" τους "ασπρόμαυρους" (28-33) και στο 18' το σκορ ήταν 30-35. Τελικά το ημίχρονο oλοκληρώθηκε με 32-37 μετά από καλάθια των Μπόγρη και Παπαμακάριου (πρώτος σκόρερ από τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τσαιρέλης με 9 πόντους και από Πανελευσινιακό ο Τζόουνς με 11 πόντους).

Στις αρχές της γ' περιόδου ο -πολύ καλός- Μπόγρης (οχτώ πόντους) διαμόρφωσε το 32-39 και οι γηπεδούχοι μετά μείωσαν σε 35-39. Σε εκείνο το σημείο ο Χαραλαμπίδης με δύο σερί τρίποντα "έγραψε" το 35-45 στο 23' και ο Τσαιρέλης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 39-49 (στο 26'). Ο "Μπίδης" είχε πάρει... φόρα (17 πόντους) και με δικό του καλάθι έγινε το 44-53, ο Πέιν έδωσε ένα +11 (45-56) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 45-60 (ο Χαραλαμπίδης είχε φτάσει τους 19 πόντους).

Η διαφορά "ανέβαινε" ολοένα και περισσότερο για τον ΠΑΟΚ (47-63 στο 31'), στη συνέχεια ακολούθησαν άστοχα σουτ για τις δύο ομάδες και ο Κούπερ έκανε το 47-65 στο 33'. Στο 35' ο Δέδας "έγραψε" το 48-69 και κάπου εκεί είχαν "τελειώσει" όλα όσον αφορά τον νικητή του αγώνα...

Δεκάλεπτα: 13-23, 32-37, 45-60, 56-79.