Facebook Pixel Πήραν νίκη και διαφορά τα Τρίκαλα
| 2014-02-22 19:22:00

Πήραν νίκη και διαφορά τα Τρίκαλα

Πιο ψύχραιμα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά τα Τρίκαλα νίκησαν τον Κολοσσό εντός έδρας 77-70 και έκαναν ένα ακόμη βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ο Κολοσσός είχε τον Όσμπι σε εξαιρετική κατάσταση στην εκκίνηση και με ηγέτη αυτόν έφτασε στο 4-17 (4.20''), με τους Γιούινγκ και Γιαννακίδη να αναλαμβάνουν να μαζέψουν την κατάσταση, έως το τέλος της πρώτης περιόδου (17-24), με 8π. και 6π. αντίστοιχα.

Με επί μέρους 17-7 οι γηπεδούχοι εξέλιξαν το -13 σε -3 (21-24, 11.30''), πριν ο Σμιθ τους διακόψει τον οίστρο. Οι Πάνος και Έβανς συνέχισαν ωστόσο, το έργο τους έως το 28-28 (13.10) με τις ισοπαλίες να γίνονται τρεις στο 39-39, δια χειρός Ματαλόν. Ο Τσαρ έδωσε μια ακόμα λύση στην παρέα του και ο Πάνος διαμόρφωσε το 41-42 του ημιχρόνου που είχε 9/14 βολές, 8/15 διπ. και 5/11 τριπ., συν 13-3 ριμπ., 9 λάθη και 6 ασίστ για τους γηπεδούχους και 5/10 βολές, 11/16 διπ. και 5/16 τριπ., συν 12-4 ριμπ., 5 λάθη και 10 ασίστ για τους φιλοξενούμενους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να παίρνουν για πρώτη φορά το πάνω χέρι (43-42) στον αγώνα. Έως το τέλος του δεκαλέπτου, οι αλλαγές στο προβάδισμα είχαν γίνει 4 και οι ισοπαλίες (γενικά στο ματς) επτά, με τελευταία το 52-52 του Πέτροβιτς και τον Τσαρ να υπογράφει το 52-55 του 30'. Του επί μέρους 12-13, με τους μεν να μετρούν σε αυτό το διάστημα 1/5 διπ. και 3/7 τριπ. και τους δε 3/5 διπ. και 2/7 τριπ., αλλά και πολλά λάθη (6 vs. 5).

Ο Περούνισιτς πήρε τη σκυτάλη από το Γιούινγκ, σε αυτό που έγινε 57-55, στο 31.20. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προηγηθούν, με τους Νικολόπουλο, Ματαλόν και Γιαννακίδη να φροντίζουν για αυτό επιθετικά (67-63 με τον δεύτερο, 71-65 ο τελευταίος στο 39.30'') και όλοι μαζί στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 40-42, 52-55, 77-70

Τρίκαλα: Εβανς 16, Περούνισιτς 5, Γιούινγκ 12, Γιαννακίδης 12, Πέτροβιτς 7, Πορίνι, Σαπ 3, Δεληγιάννης, Ματαλόν 13, Πάνος 5, Νικολόπουλος 4.

Κολοσσός: Παπαντωνίου 5, Τσαρ 12, Γεωργαλής 6, Κόμματος 5, Σμιθ 7, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 8, Τσάμης 7, Οσμπι 18.