Facebook Pixel Ζορίστηκε με Τρίκαλα ο ΠΑΟΚ
| 2014-03-01 19:37:00

Ζορίστηκε με Τρίκαλα ο ΠΑΟΚ

Εστω και δύσκολα ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να νικήσει τα Τρίκαλα στην Πυλαία με 82-77.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ΠΑΟΚ και Τρίκαλα είχαν μεγάλη αστοχία με αποτέλεσμα στο 3' το σκορ να είναι 2-3. Ο "Δικέφαλος" στη συνέχεια έκανε ένα σερί 5-0, προηγήθηκε με 7-3 και είχε ένα +7 (15-8) στο 7'. Το 17-8 έγινε από τον Μπόγρη (έξι πόντους), ο Μαργαρίτης έκανε το 19-8 και μετά το 21-8 (μετά το 9-8, υπήρξε ένα σερί 12-0 για τον ΠΑΟΚ που βελτιώθηκε αμυντικά). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 23-12.

Ο "Δικέφαλος" στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου πήρε διαφορά 13 πόντων (25-12 και 27-14) ενώ το σκορ ήταν 29-18 στο 14'. Με όπλο τους τα τρίποντα, τα Τρίκαλα μείωσαν σε 30-24 ενώ ο Περούνισιτς (9 πόντους) αργότερα έκανε το 32-27 (στο 14'). Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια "πάτησε" γκάζι, βρέθηκε μπροστά με 40-27 με ένα σερί 8-0 και ο Χαραλαμπίδης έδωσε ένα +14 (43-29). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-38 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-38 (πρώτος σκόρερ από τον ΠΑΟΚ ο Μπόγρης με 10 πόντους).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα και άρχισαν να "ψαλιδίζουν" την διαφορά. Ετσι στο 23' το σκορ ήταν 52-47 και ο ΠΑΟΚ φαινόταν να μην μπορεί πλέον να παίξει τόσο καλά το πικ εν ρολ όσο έπαιζε προηγουμένως. Ο Μπόγρης (13 πόντους) έκανε το 56-49 ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μετά σε 57-53. Μετά από πανέμορφη ασίστ του Κούπερ, ο Κασελάκης έκανε το 64-53 στο 29' στο (σερί 7-0 για τον ΠΑΟΚ) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-57.

Στο 32' το σκορ ήταν 68-59 ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες. Ο Μπόγρης έκλεψε στο 68-60 ενώ ο Κούπερ αργότερα χρεώθηκε με αντιαθλητικό (ο ΠΑΟΚ έχασε την επίθεση) και ο Νικολόπουλος "έγραψε" το 68-62. Ο Κούπερ ήταν αυτός που έκανε το 70-62 ενώ ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 72-62 στο 36'. Στο 37' το σκορ ήταν 76-66, ο Εβανς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 76-70 ενώ ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 78-70 στο 39'. Ο Γούινγκ "έγραψε" το 78-75 στα 16'' πριν το τέλος. Ο "Μπίδης" έκανε το 80-75 στα 11' πριν το τέλος και οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 23-12, 49-38, 66-57, 82-77