Οι “κιτρινόμαυροι” δε συνάντησαν καμία αντίσταση και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα η διαφορά άρχισε να λαμβάνει διαστάσεις θριάμβου και η σεμνή τελετή έλαβε νωρίς τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντομινίκ Ουότερς με 17 πόντους, ενώ από την ομάδα της Τρίπολης διασώθηκε ο Βασίλης Καββαδάς με 19 πόντους, που τον ανέδειξαν και σε πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτο και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του Αρκαδικού αποτελούνταν από τους: Φαν Όστρουμ, Καββαδά, Στεφανίδη, Μπράουν και Καλλινικίδη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκορ (3-2, 3-4, 5-4). Οι φιλοξενούμενοι με ένα τρίποντο του Μπράουν προηγήθηκαν με 7-5, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 6-0 (11-7, 5:24 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Ουότερς άρχισε να “ζεσταίνεται” και με 7 αναπάντητους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (21-10). Ο Λι μείωσε με σε 21-14, όμως ο Ζάρας με τρίποντο και ο Κοέν με βολές διαμόρφωσαν το 26-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοέν με γκολ-φάουλ έκανε το 29-14, όμως ο Φαν Όστρουμ απάντησε με σουτ τριών πόντων για το 29-17. Λι και Καββαδάς μείωσαν στους 8 πόντους (29-21), με τον Άρη να αντιδρά με δύο σερί τρίποντα από τους Ουότερς και Πελεκάνο (35-21, 4:41 για τη λήξη του ημιχρόνου). Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και με τον Ουάιτ να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους, με το 43-24 να είναι το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ακόμα περισσότερο ρυθμούς και με όλους τους παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 39 πόντους. Ο Αρκαδικός δε μπόρεσε σε κανένα σημείο να αποδείξει ότι μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Βασίλη Καββαδά να παλεύει ολομόναχος για να κρατήσει το σκορ σε τιμητικό επίπεδο.

Διαιτητές: Πουρσανίδης – Τσώνος – Αναστόπουλος.