Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το «θρίλερ» και… βλέπει τετράδα ο ΠΑΟΚ!
| 2018-03-24 17:42:00

Πήρε το «θρίλερ» και… βλέπει τετράδα ο ΠΑΟΚ!

Μεγάλη νίκη επί του Κολοσσού με 79-76 μέσα στη Ρόδο!

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με ένα πολύτιμο διπλό από την Ρόδο, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό, με τον Δικέφαλο να έχει τρομερή ευστοχία από τα 6, 75, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Φιλ Γκος με 18 πόντους και Θοδωρής Ζάρας με 14, οδήγησαν τους «ασπρόμαυρους» στη νίκη.

O ΠΑΟΚ προερχόμενος από την μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη στο Παλέ, δεν ξεκίνησε καλά απέναντι στον Κολοσσό με τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο να παίρνουν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας την μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση στο +7 (13-6). Κάπου εκεί οι παίκτες του Δικεφάλου «έσφιξαν» την άμυνα τους, ενώ άρχισαν να «χτυπούν» από την περιφέρεια, με τον Λάκι Τζόουνς με τρίποντο να μειώνει σε 17-14 και τον Αντώνη Κόνιαρη και πάλι με τρίποντο να φέρνει το ματς στα ίσια (17-17). Μια αμφισβητούμενη τεχνική ποινή, που έδωσαν οι διαιτητές στον Θοδωρή Ζάρα, έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του ΠΑΟΚ, για να έρθει η απάντηση των παικτών του Κολλοσού, που ανέβασαν την διαφορά στο +5 (25-20) με τα καλάθια των Γουέρ και Χάρις. Ο Θοδωρής Ζάρας συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε στο Παλέ, απάντησε με τρίποντο φέρνοντας και πάλι την διαφορά στο καλάθι (25-23). Η συνέχεια ανήκε στον Κολοσσό που είχε σταθερό προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους Πέτεγουεϊ και Γκος να έχουν τις δικές τους «απαντήσεις» από την γραμμή των 6,75, αφού αρχικά με τρίποντο του Πέτεγουεϊ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 32-32, ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Φιλ Γκος με τρίποντη «βόμβα», έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 36-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κολοσσό να ανακτά το προβάδισμα (41-39), όμως ο Δημήτρης Κατσίβελης με έμμεσο τετράποντο (σε εύστοχο τρίποντο κέρδισε και φάουλ), διαμόρφωσε το 41-43, με τον Φιλ Γκος να «χτυπά» ξανά με τρίποντο για να κάνει το 43-46. Το ντέρμπι στο Βενετόκλειο συνεχίστηκε με τον Κολοσσό να ανακτά ξανά το προβάδισμα (48-46), ενώ με ένα τρίποντο του Γουέρ και ένα λέι απ του Σχίζα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο +5 (55-50), με τον Κολοσσό να κλείνει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με έναν πόντο διαφορά (57-56), αφού ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά με Κόνιαρη και Λάκι Τζόουνς.

Στο τέταρτο Δεκάλεπτο ο Κολοσσός συνέχισε να έχει το προβάδισμα, μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου όταν και διαμορφώθηκε το 66-62 με τρίποντο του Γεωργαλή. Κάπου εκεί οι εμπειρία των παικτών του Δικεφάλου «μίλησε» με τον Χαραλαμπόπουλο να ισοφαρίζει σε 66-66 και τον Φιλ Γκος με ακόμη μια τρίποντη «βόμβα» να δίνει προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (66-69), ενώ ο Μαργαρίτης με δύο βολές έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στους «ασπρόμαυρους» για πρώτη φορά στο ματς. Ο Κολοσσός προσπάθησε να πλησιάσει τον ΠΑΟΚ με Μπρέι και Μάρβιν Τζόουνς να μειώνουν σε 74-76, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά τη νίκη με 76-79 κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα εισόδου στην τετράδα της Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-39, 57-56, 76-79

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (3), Σχίζας 11 (1), Μπρέι 18 (3), Ράιτ 4, Γιανγκ 13, Τζόουνς 9, Γεωργαλλής 5 (1), Σταμάτης, Παπαδάκης, Ουέαρ 5 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χαραλαμπόπουλος 6, Κατσίβελης 4 (1), Τζάκσον, Γκος 18 (4), Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Κρούμπαλι 4, Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης 9, Ζάρας 14 (3).

ΠΗΓΗ: sdna.gr