Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στη… σκιά της απώλειας του Παύλου Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας νίκη αποφασιστικής σημασίας με 73-58 και μαζί το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Ο τέταρτος τελικός του ΣΕΦ (Πέμπτη 14/6) αποκτά χαρακτήρα «ζωής ή θανάτου» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος θέλει οπωσδήποτε τη νίκη, ειδάλλως ο Παναθηναϊκός θα κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το πρωτάθλημα μέσα στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου του.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένες να μην αφήσουν η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Οι «αιώνιοι» πήγαιναν… χέρι-χέρι μέχρι το 4’ (8-9), όταν ο Παναθηναϊκός «ζεστάθηκε» τρέχοντας ένα σερί 10-0 και πήρε για πρώτη φορά διαφορά 9 πόντων (18-9) κρατώντας τον Ολυμπιακό χωρίς καλάθι για πεντέμιση λεπτά. Οι Ερυθρόλευκοι «ξύπνησαν» και απάντησαν με δικό επιμέρους σκορ 11-2, ισοφαρίζοντας έτσι σε 20-20 στο 13’.

Ωστόσο, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τα ίδια επίπεδα απόδοσης, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ξανά τα ηνία του αγώνα. Οι Πράσινοι βελτίωσαν πάρα πολύ την άμυνά τους, ενώ στην επίθεση πήραν σκορ από πολλούς παίκτες. Η ομάδα του Πασκουάλ κατάφερε όχι μόνο να πάρει ξανά το προβάδισμα άμεσα, αλλά και να εξασφαλίσει διψήφια διαφορά με buzzer-beater τρίποντο του Καλάθη στη λήξη του ημιχρόνου (38-28).

Ο Παναθηναϊκός απέκρουσε τα ξεσπάσματα του αντιπάλου του καθ΄ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με το σκορ να παραμένει σε πανομοιότυπα επίπεδα. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν στους 7 (44-37) στο 25’, όμως αδυνατούσαν να κατεβάσουν τη διαφορά πιο χαμηλά. Μάλιστα η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως το ημίχρονο, αφού ο Αντετοκούνμπο πέτυχε καλάθι «at the buzzer» διαμορφώνοντας το 54-42 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο, με τον Παναθηναϊκό να παρατείνει το επιθετικό του ξέσπασμα αυξάνοντας συνεχώς το προβάδισμά του. Οι Πράσινοι ξέφυγαν με 15 (59-44), ενώ στο 33’ η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 19 πόντους (63-44).

O Ολυμπιακός έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης και μείωσε ξανά σε μονοψήφια επίπεδα (64-55) στο 37’, όμως ένα τρίποντο του Τζέιμς στη επόμενη επίθεση ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Το τελευταίο δίλεπτο ήταν διαδικαστικό, με το Τριφύλλι να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 73-58.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και είχε ως μεγάλο «όπλο» την άμυνά του, η οποία κράτησε τον Ολυμπιακό μόλις στους Οι Πράσινοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 κλεψίματα, τα οποία τους έδωσαν πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Η τριάδα των Καλάθη (15π. και 6 ασίστ), Τζέιμς (14π. και 5 ασίστ) και Ρίβερς (15π.) τράβηξε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ενώ οι Αντετοκούνμπο και Σίνγκλετον έπαιξαν καθοριστικές άμυνες.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Συγκλονιστικές στιγμές εκτυλίχθηκαν πριν την έναρξη του αγώνα, με τον κόσμο και τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού να τιμούν τη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου. Οι παίκτες και το τεχνικό τιμ του Τριφυλλιού ανέβηκαν στα επίσημα και άφησαν λουλούδια μπροστά σε μια μεγάλη φωτογραφία του σπουδαίου διοικητικού ηγέτη της ομάδας. Εν συνεχεία τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, που ακολουθήθηκε από χειροκροτήματα, με τους «πράσινους» οπαδούς να σηκώνουν πανό που ανέγραφε «Θα είσαι για πάντα ο Παύλος μας. Θα είμαστε για πάντα τα παιδιά σου...».

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου δεν δικαίωσε τις προσδοκίες των φίλων του Ολυμπιακού, καθώς έμεινε άποντος σε σχεδόν 23 λεπτά συμμετοχής.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έδωσε δυναμικό «παρών» στις εξέδρες του ΟΑΚΑ δημιουργώντας πολύ «θερμή» ατμόσφαιρα. Οι φίλοι του Τριφυλλιού επέλεξαν να μη σηκώσουν πανό στις εξέδρες εις ένδειξη πένθους για το χαμό του Παύλου Γιαννακόπουλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς 15 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκιστ 5 (4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζέιμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5, Όγκαστ (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 14 (1/1 δίποντο, 4/8 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 8 (10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΜακΛιν 9 (5 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Παπαπέτρου (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2 (0/4 σουτ), Ουίλτζερ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 18/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 10/25 βολές, 35 ριμπάουντ. 20 ασίστ, 5 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 13/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 14/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 λάθη, 2 κλεψίματα.

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά στο επίσημο σάιτ του ΕΣΑΚΕ.