Facebook Pixel Sportdog.gr | Γιορτή στη Λήμνο και μεγάλη νίκη του Ήφαιστου κόντρα στον Πανιώνιο!
| 2018-10-13 17:42:00

Γιορτή στη Λήμνο και μεγάλη νίκη του Ήφαιστου κόντρα στον Πανιώνιο!

Οι... νεοφώτιστοι πήραν άνετα η νίκη με 86-64.

Το γιορτινό κλίμα στις κερκίδες του κλειστού «Νίκος Σαμαράς» στην Λήμνο μετουσιώθηκε σε εξαιρετική εμφάνιση για τον Ήφαιστο κόντρα στον Πανιώνιο, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να παίρνει την άνετη και ιστορική νίκη (86-64).

πρώτη αναμέτρηση στο νησί του Βορειοανατολικού Αιγαίου για την Basket League συνδυάστηκε με την πρώτη νίκη του Ήφαιστου (1-1). Εξαιρετική εμφάνιση από τους Φρεϊμάνις (19π.), Σμιθ (17) απέναντι στον ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο Πανιώνιο (0-2) για λογαριασμό του οποίου πάλεψαν οι Μπέρι (14π.) και Σίνγκλερ (14).

Ματς με γρήγορο ρυθμό, υψηλό σκορ και ωραίες φάσεις στην Λήμνο, με τον Ήφαιστο να έχει ελαφρύ προβάδισμα (9-5 στο 3', 20-14 στο 8') και τον Πανιώνιο να διατηρεί επαφή με τους γηπεδούχους, μειώνοντας στον πόντο στο φινάλε της περιόδου (24-23) χάρη σε buzzer beater τρίποντο από την κορυφή με τον Μπράουν.

Ένα τρίποντο του Φρεϊμάνις από την γωνία ανέβασε την διαφορά στην υψηλότερη τιμή της (34-25 στο 14') αλλά προσπάθειες των Μπράουν (11π. στο ημίχρονο) και Χάρις έφεραν σε απόσταση... αναπνοής τους «κυανέρυθρους (34-31 στο 15'). Ο αμφίρροπος χαρακτήρας του αγώνα συνεχίστηκε με τον Πανιώνιο να απειλεί από απόσταση και τον Δίπλαρο να πετυχαίνει δύσκολο τρίποντο με την λήξη του ημιχρόνου (41-38) για να αφήσει τα πάντα ανοιχτά για το δεύτερο ημίχρονο.

Ένα μπάσιμο του Σίνγκλερ έφερε τον Πανιώνιο σε απόσταση αναπνοής (43-42 στο 22') ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Κρις Χουγκάζ. Με επιμέρους σκορ 20-5 και τρίποντη βόμβα του Γκότσερ ο Ήφαιστος ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά άνω των δέκα πόντων (63-47 στο 29') με βοήθεια από τους ΦρεϊμάνιςΜπράζελτον και τον Πανιώνιο να σπάει το σερί επτά λεπτών χωρίς καλάθι με μία βολή του Μπέρι. Ο Ήφαιστος πάντως είχε βάλει το... νερό στο αυλάκι (65-48 στο 30').

Όπως ήταν λογικό η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ήφαιστο να ανεβάζει την διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους (75-55, 84-63) κερδίζοντας εντέλει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ιστορία του μετά την μεταφορά της έδρας της ομάδας στην Λήμνο (86-64).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64

Πηγή: sdna.gr