Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράστια νίκη του Ηφαίστου... πάτησε τον Προμηθέα - «Ανάσα» για τον Πανιώνιο
| 2018-12-08 17:38:00

Τεράστια νίκη του Ηφαίστου... πάτησε τον Προμηθέα - «Ανάσα» για τον Πανιώνιο

Ο Ήφαιστος Λήμνου δεν χάνει στην έδρα του! Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε το 4/4 στο νησί, επικρατώντας άνετα και του Προμηθέα με 82-67, για την όγδοη αγωνιστική της Basket League. Έτσι, οι νησιώτες ανέβηκαν στο 4-4, παραμένοντας σταθερά στην πρώτη οκτάδα, ενώ οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 5-3.

Στα ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ χωρίς κάποια να καταφέρει να πάρει κάποιο προβάδισμα με τον Προμηθέα να προηγείται με 16-11 4’38” πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό σε εκείνο το σημείο και με ένα σερί 5-0, με κύριο εκτελεστή τον Μανωλόπουλο, πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-18. Στην δεύτερη περίοδο ο Ήφαιστος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε και ανέβασε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό, με τον Φρεϊμάνις να μπαίνει στην εξίσωση μαζί με τον Μανωλόπουλο, και να “εκτελούν στο καλάθι του Προμηθέα. Οι Πατρινοί ήταν πολύ άστοχοι, με μόλις 28% ευστοχία στα σουτ, με την ομάδα της Λήμνου να παίρνει σημαντική διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο +18 (47-29).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ομάδα της Λήμνου διατηρούσε σταθερά την διαφορά, με το Προμηθέα να μην βγάζει αντίδραση και να συνεχίζει το κακό ποσοστό στα σουτ και την διαφορά να πηγαίνει στο +20 (67-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σταθεροί και να μην χαλαρώνουν καθόλου και τον Προμηθέα να προσπαθεί να αντεπιτεθεί, αλλά να έχει καταλάβει την έκβαση του αποτελέσματος και τελικά το σκορ της αναμέτρησης να κλείνει στο 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67

Ήφαιστος Λήμνου (Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ , Έβανς , Γουίγκινς , Μπρέιζελτον , Φρεϊμάνις , Μανωλόπουλος , Μούρτος , Σταμάτης , Διαμαντάκος , Χαριτόπουλος , Γόντικας , Σμιθ

Προμηθέας Πατρών (Μ. Γιατράς): Γκίκας , Μέιερ , Λίποβι , Παρκς , Μπράουν , Σαλούστρος , Οντούμ , Τσαϊρέλης , Γερομιχαλός , Σανδραμάνης , Έλις , Μαντζούκας

«Πετάει» με τον Οικονόμου ο Πανιώνιος!

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου πήρε τον “τελικό” παραμονής, επικρατώντας με 88-80 του Κολοσσού στη Νέα Σμύρνη, για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ιστορικού με τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο του, με τους Νεοσμυρνιώτες να παίρνουν και μία καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο φινάλε της σεζόν. Από την πλευρά τους, οι Ροδίτες έμειναν στη μία νίκη και στην τελευταία θέση της κατάταξης, με τον Κώστα Φλεβαράκη να μην χαμογελάει στο ντεμπούτο του στον πάγκο των “θαλασσί”.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπέρι, ο οποίος μέτρησε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σίνγκλερ (16π.) και Χάρις (15π.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε οι Μαυροειδής (22π.) και Γκιμπς (20π.)

Ο Πανιώνιος έβαλε από νωρίς γερές βάσεις νίκης. Με τον Χάρις να είναι “καυτός” και να πετυχαίνει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ιστορικός προηγήθηκε με 26-20 και παρά την προσπάθεια του Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος έβαλε τους γηπεδούχους στα καλάθια, οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά 6 πόντων (45-39) στο ημίχρονο.

Ο Πανιώνιος μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε αρχικά με 9 πόντους (54-43), ενώ εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (62-45) στο 27′, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Οι Ροδίτες προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και τα κατάφεραν, ρίχνοντας την σε μονοψήφια επίπεδα, δίχως όμως να απειλήσουν τον Πανιώνιο. Τουλάχιστον περιόρισαν την έκταση της ήττας τους στους 8 πόντους, ενόψει και του αγώνα του δεύτερου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 3 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Μπέρι 26 (8/11 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 9, Χάρις 15 (4/6 τρίποντα), Σίνγκλερ 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός, Δίπλαρος 3 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 4 (5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 12 (3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 22 (7/12 δίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Ντιγκς 11, Γκιμπς 20 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Πίνκστον 2 (1/9 σουτ), Γεωργάκης 2, Μπιλής, Γεωργαλής 5 (1), Τσούπκοβιτς 8 (2), Μπράουνινγκ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Πηγή: ebasket.gr