Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη ελπίδας για Ρέθυμνο με μυθικό triple double - Κοντά στη σωτηρία η Κύμη - Άλμα 4άδας ο Προμηθέας
| 2019-04-10 17:43:00

Όλα τα αποτελέσματα της Basket League.

Basket League: Το Ρέθυμνο επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με τον Άντονι Χίκι να κάνει το πρώτο triple double στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 18 χρόνια!

Η Κύμη πήρε πολύ σημαντική νίκη επί του Ηφαίστου, ενώ ο Προμηθέας "λύγισε" το Λάυριο.

Ρέθυμνο - Κολοσσός 93-67

Σαν… τυφώνας το Ρέθυμνο!

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η ομάδα της Κρήτης πήρε… φωτιά, με αποτέλεσμα να συντρίψει 93-67 τον Κολοσσό και έτσι να μένει «ζωντανή» για την παραμονή (5-18), ενώ από την άλλη οι Ροδίτες βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στην Α2.

Ιστορική επίδοση από τον Χίκι, ο οποίος είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ, με αυτό να είναι το πρώτο τριπλ-νταμπλ στην Α1 μετά το 2001 και τον Μπραγκς.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Ζιάγκου ήταν ο Μπαρτ με 19 πόντους, ενώ από τους «θαλασσί» (3-19) του Κουφού ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Λι να είχε 13 πόντους.

Γρήγορο και καλό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά (10-12). Εκεί, το Ρέθυμνο άρχισε να πιέζει από την περιφέρεια για να ξεφύγει αρχικά στο +6 (18-12), με τον Ντάνιελς να το διατηρεί μέχρι το 22-14, στο 6’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με τον Τσούπκοβιτς για να πέσει η διαφορά στον πόντο (22-21), όμως οι Κρητικοί πήραν ξανά τα ηνία για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (29-26).

Οι Ροδίτες έμειναν στο παιχνίδι (29-28) μέχρι το 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ζιάγκου άρχισε να… πυροβολεί με τους Χίκι και Μπαρτ, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 15-0 για το +16 (44-28). Έκτοτε, ο Κολοσσός ήταν αδύνατο να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια πήγαν στο +21 (52-31), για να πάνε στα αποδυτήρια με το +25 (59-34).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο ημίχρονο, με το Ρέθυμνο να συνεχίζει το… πάρτι του και να εκτοξεύει τη διαφορά ακόμη και στο +34 (73-39), στο 24’. Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με την ομάδα του Ζιάγκου να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +30 (78-48).

Η μεγάλη διαφορά έκανε τους παίκτες του Ζιάγκου να μπουν πιο χαλαροί στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μειώνει την απόσταση (80-58), στο 34’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 93-67.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 19 (4), Κλάντον, Χίκι 14 (2τρ., 10ριμπ., 16ασ.), Ντάνιελς 16 (2), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9 (1), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 4.

Κολοσσός Ρόδου (Κουφός): Μαυροειδής 14 (11ριμπ.), Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7, Ντεμπς 10, Λίγκινς 4, Μπιλλής 3 (1), Γεωργαλλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Πίνκστον 5, Λι 13.

Κύμη - Ήφαιστος Λήμνου 90-83

Μια νίκη που μπορεί να αποδειχτεί… μισή παραμονή πήρε η Κύμη για την 23η αγωνιστική. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού επικράτησε 90-83 του Ηφαίστου στη Χαλκίδα κι έτσι παρέμεινε σε θέση ισχύος έναντι του Ρεθύμνου στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σκοτ Σαγκς με 22 και Βάιντας Καρινιάουσκας με 18 πόντους. Ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις είχε 15 πόντους για τους ηττημένους, που όμως δείχνουν ασφαλείς στην έκτη θέση.

Στην Κύμη αρκεί στις τρεις εναπομείνασες αγωνιστικές να έχει ίδιο αριθμό νικών με το Ρέθυμνο για να σωθεί, καθώς είναι μεν στο +1, αλλά μειονεκτεί σε πιθανή ισοβαθμία. Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έχει ακόμη να παίξει με Άρη (εκτός), Λαύριο (εντός) και Παναθηναϊκό (εκτός). Το δε Ρέθυμνο Ήφαιστο (εκτός), Περιστέρι (εντός) και Άρη (εκτός).

Η κρισιμότητα του αγώνα έφερε εμφανή νευρικότητα στο ξεκίνημα του αγώνα στους γηπεδούχους. Άλλο που δεν ήθελε ο Ήφαιστος, που με «ζεστούς» τους Αμερικανούς του είχε από την αρχή το προβάδισμα (4-9) ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +4, 15-19. Η Κύμη έφερε το ματς σε ισορροπία, 21-21, με τρίποντο του Γουάσινγκτον στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως Χαριτόπουλος και Μπρέιζελτον έφεραν τους νησιώτες στο +6, 21-27. Τα τελευταία τεσσεράμισι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στην ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού, που έτρεξαν ένα επί μέρους 18-6 και πήγαν στα αποδυτήρια με 39-36.

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Σαγκς κρατούσε μόνος του επιθετικά την Κύμη (47-45), αλλά ο Ήφαιστος έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση ήταν μέσα στο παιχνίδι (55-57). Με τρίποντο του Γουάσινγκτον οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +6, 66-60, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. O πολύ καλός Καρινιάουσκας με ένα ακόμη σουτ πίσω από τα 6,75μ. έφερε τη διαφορά στο 77-70, με τριάμισι λεπτά να απομένουν. Ο Ήφαιστος είχε να αντιμετωπίσει και τη φθορά με πέντε παίκτες του στα τέσσερα φάουλ, με αποτέλεσμα η Κύμη να ξεφύγει με δέκα, 85-75, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο και να «καθαρίσει» το ματς.

Δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 14 (11 ριμπάουντ), Σαγκς 24 (1), Ουάσινγκτον 9 (2), Λιούις 11 (2), Καρινιάουσκας 18 (3), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 13 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 1.

Ηφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος):  Γκότσερ 10 (2), Εβανς 19 (8/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 15 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 4 (1), Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Σμιθ 7 (1).

Προμηθέας - Λαύριο 71-63

Με κορυφαίους του Έλις που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, αλλά και τον Γκίκα να σημειώνει 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα, ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Λαυρίου με 71-63 και πέτυχε την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι Λαυριώτες πάλεψαν το ματς μέχρι το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν με ένα ξέσπασμα οι Πατρινοί εξασφάλισαν το ροζ φύλλο.

Οι δύο αντίπαλοι συμβαδίζουν στο σκορ στα δύο πρώτα λεπτά, με το 7-7.Ένα επιμέρους 8-2 των γηπεδούχων δίνει ένα πρώτο προβάδισμα με κάρφωμα του Λίποβι στα μισά της πρώτης περιόδου με 15-9, αλλά το Λαύριο θ’ απαντήσει με ένα σερί 12-0 για να πάρει προβάδισμα με 15-21, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της α’ περιόδου. Ωστόσο οι Πατρινοί μείωσαν στο 19-21, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με τους Κασελάκη αρχικά και τον Σαλούστρο να τραβάνε το σκορ στην 2η περίοδο, μετά το 28-27 στο 16’, ο Προμηθέας θα κάνει ένα σερί 9-0 για να βρεθεί στο +10 στα 2:08 πριν λήξει το τέλος του ημιχρόνου, που τελείωσε με τους Πατρινούς στο +8, αφού επέτρεψαν μόλις οκτώ πόντους στον αντίπαλο τους σε αυτή την περίοδο.

Το Λαύριο θα μπει αποφασιστικά στην 3η περίοδο και με δύο τρίποντα του Μπιούφορντ και σφίγγοντας την άμυνα του, κατέβασε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή με 41-40 στα 4:57 πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, ένα επιμέρους σκορ που έφτασε και στο 15-2, με το καλάθι του Κακλαμανάκη στα 3:37 πριν κλείσει το τρίτο κομμάτι του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πάντως έκλεισαν με προβάδισμα και το 3ο δεκάλεπτο, μετά από εύστοχο τρίποντο του Γκίκα που διαμόρφωσε το 48-47.

Ο Λαμπ δίνει προβάδισμα στο Λαύριο με τρίποντο 8:26 πριν το φινάλε με σουτ τριών πόντων (50-52), αλλά οι γηπεδούχοι κάνουν σερί 12-0 για να πάρουν προβάδισμα με 62-52 στο 35’ με τρίποντο του Λίποβι στο 35’. Ο Μπιούφορντ ευστοχεί σε τρίποντο για το 62-55, αλλά ο Γκίκας ανταποδίδει για το 65-55, 4:10 πριν το τέλος. Το Λαύριο κατεβάζει τη διαφορά στους έξι για το 65-59 με δύο βολές του Γουίτι και ισάριθμες του Μπιούφορντ, αλλά ο Γκίκας με τρίποντο κάνει το 68-59 στα 3:10 πριν το φινάλε και ο Γερομίχαλος έκανε το 70-59, για να γείρει οριστικά την πλάστιγγα για τους Πατρινούς, για να έρθει το τελικό 71-63.

Τα δεκάλεπτα:19-21, 37-29, 48-47, 71-63

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr