Basket League: Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο παρκέ και μέχρι το ημίχρονο έδειχνε ότι θα πέρναγε ένα ήσυχο... βράδυ στην έδρα του (44-38 στο 20΄). Ωστόσο, με τον Κολοσσό να απαντά στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-15 η ανατροπή ήρθε για τους «θαλασσί», οι οποίοι στο 30΄ βρέθηκαν στο +1 (52-53). Με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ... αστοχίας από τα 6.75 στο τέταρτο δεκάλεπτο, η λήξη του αγώνα δεν βρήκε... νικητή (65-65) και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, το Λαύριο δεν είχε διάθεση για... εμφράγματα και με επιμέρους σκορ 12-5 βρέθηκε στο 44΄ στο +7 (77-70), σφραγίζοντας τη νίκη.

Με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ο Τάισον Κάρτερ οδήγησε την επίθεση του Λαυρίου, ενώ από τον Κολοσσό, που υπέστη τη 10η ήττα του και παρέμεινε στην... ουρά της βαθμολογίας, ξεχώρισε ο Κερεμ Καντέρ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65κ.α., 83-77

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σταματόπουλος, Ζαχαρής

Οι συνθέσεις:

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (2), Μουράτος 7 (1), Ντιαλό 11, Ντέιβις 4, Γερομιχαλός 2, Κόζι 12 (3), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 15, Μαστρογιαννόπουλος 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1), Άρτις 16, Καντέρ 22 (2), Μπιλλής, Γκόινς 7 (1), Καμαριανός 1, Γουάτσον 5, Άντριτς 8 (2), Ζάρας 7 (1), Σπάισερ 4.