Κολοσσός Ρόδου - Άρης: Αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα στην Ρόδοοι νησιώτες σφίγγοντας την άμυνά τους κατάφεραν και έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στην τελική νίκη με 83-72 για την 20η αγωνιστική της Basket League. Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι κατάφεραν και προσπέρασαν τους Κίτρινους στην βαθμολογία και ουσιαστικά κατάφεραν και... κλείδωσαν την παραμονή τους "κοιτώντας" πλέον τα play off.

Οι Θεσσαλονικείς πάταγαν καλύτερα το  πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όμως οι Ροδίτες με αιχμή του... δόρατος τον Καντερ κατάφεραν και γύρισαν τον αγώνα με αποτέλεσμα να προηγούνται στην πρώτη περίοδο με πέντε πόντους. Από το σημείο αυτό οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη πάτησαν... γκάζι και ξέφυγαν και με 10 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι θα γυρίσουν στην αναμέτρηση και θα βρεθούν θα πάνε στο ημίχρονο με -2 (42-40).

Η ανάπαυλα έκανε καλό στους γηπεδούχους που θα τρέξουν ένα σερί 8-0, εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα των Κίτρινων και θα προηγηθεί με 9 στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες των Κιτρίνων θα προσπαθήσουν στην τελευταία περίοδο να επανέλθουν στον αγώνα, μείωσαν τη διαφορά αλλά οι Ροδίτες κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 83-72.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π, Καλδίρης, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Ξανθόπουλος 1 (9 ασίστ), Άρτις 17 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 18 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Σπάισερ 6 (4 ριμπάουντ), Αγγελάκος 1, Καμαριανός, Γουάτσον 5 (4 ασίστ), Λιάπης, Καντέρ 15 (6/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπιλλής, Ζάρας 20 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ)

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Κουζέλογλου 8 (5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 17 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντραγκίτσεβιτς 7 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι, Σταμάτης 1, Σλαφτσάκης 4, Μιλόσεβιτς 17 (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 1, Νετζίπογλου 4, Λιτλ 3.