Facebook Pixel Ιωνικός - Άρης: Απίστευτη ματσάρα στη Νίκαια: Νίκησε τον Άρη στην παράταση ο Ιωνικός! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-10-09 19:57:00

Απίστευτη ματσάρα στη Νίκαια: Νίκησε τον Άρη στην παράταση ο Ιωνικός! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ύστερα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με μεγάλες διακυμάνσεις, ο Ιωνικός κατάφερε να επικρατήσει με 93-83 του Άρη στην παράταση (77-77 κ.α.) και να πάρει την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ιωνικός - Άρης: Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έφτασε στο +14 στο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη όπως και στην πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό έκαναν μια αντεπίθεση διαρκείας και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Ωστόσο, στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, έπαιξαν καλή άμυνα και έφτασαν στην νίκη. Έτσι, τόσο ο Ιωνικός όσο και ο Άρης έχουν πλέον 1-1 ρεκόρ στη Stoiximan Basket League.

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος ήταν ο απόλυτος MVP της αναμέτρησης, μετρώντας 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και έχοντας καθοριστική συμβολή στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ εξαιρετικός ήταν ξανά και ο Νίκος Χουγκάζ, που «άγγιξε» το double double (18π., 9ρ.). Ένας άλλος Έλληνας παίκτης των νικητών που ξεχώρισε ήταν ο Κωστής Γόντικας (12π., 7ρ.). Από τους Θεσσαλονικείς η αμερικανική τριπλέτα των Αντουάν Κάουαν (25π., 3ασ.), Σακούρ Τζουίστον (20π., 12ρ.) και Ολιβιέ Χάνλαν (23π., 5ρ., 4ασ.) έκανε τη διαφορά κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ήταν άστοχη στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από νωρίς και με πρωταγωνιστές τους Κωστή Γόντικα - Ιωσήφ Κολοβέρο έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα από το 7' (20-9). Οι «κίτρινοι» ρόλαραν καλύτερα επιθετικά στο τελευταίο μέρος της 1ης περιόδου (7π. ο Ολιβιέ Χάνλαν), αλλά το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα είχε το «πάνω χέρι» (25-18 στο 10'). Ο Νίκος Χουγκάζ πήρε το... όπλο του στο 2ο δεκάλεπτο και η ομάδα της Νίκαιας διατήρησε το προβάδισμά της (40-27 στο 15' και 47-33 στο 20'). Για την ακρίβεια, ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ έφτασε τους 13 πόντους, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι τα έβρισκαν... σκούρα πίσω από τα 6,75μ. (3/13).

Στην επανάληψη ο Γιάννης Καστρίτης βρήκε επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Άντονι Κάουαν, ο οποίος στο 30' μετρούσε 14 πόντους. Μάλιστα, το τρίποντο του Χάνλαν στο φινάλε της 3ης περιόδου έφερε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή. Όμως, σε γενικές γραμμές ο Ιωνικός δεν ένιωθε πως... απειλείται, καθώς είχε τις δικές του σταθερές και συνέχισε να προηγείται (63-54 στο 30').

Για 30', λοιπόν, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, όμως αυτό άλλαξε στην 4η περίοδο. Όπως και στο ματς με τον Παναθηναϊκό, ο Άρης πήρε... μπρος στην τελική ευθεία και το μεγάλο τρίποντο του Στέλιου Πουλιανίτη ισοφάρισε τον αγώνα στο 35' (67-67). Μάλιστα, οι «βόμβες» του Κάουαν έφεραν ισάριθμες φορές τους Θεσσαλονικείς στο +3 (67-70 στο 36' και 70-73 στο 37'), δημιουργώντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση.

Το ματς έγινε «θρίλερ» με τον Γόντικα να βάζει μπροστά τους Νικαιώτες στο 38' (74-73). Όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα ένα... τρίποντο στη φαρέτρα τους, αυτή τη φορά με τον «καυτό» Τζουίστον για το 74-76 στο 39'. Ο Τζαμέλ Άρτις αστόχησε σε προσπάθεια για την ισοφάριση, αλλά με 41'' στο ρολόι ο Γιουτζίν Τζέρμαν απάντησε με δικό του τρίποντο για το 77-76. Η μπάλα ήταν σε «κίτρινα» χέρια, ο Πουλιανίτης δεν βρήκε στόχο πίσω από τα 6,75μ., αλλά ο Έρικ Λόκετ σαν από μηχανής Θεός πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και οδηγήθηκε στη γραμμή. Από εκεί ο φόργουορντ του Άρη έβαλε μία βολή για το 77-77, με 26'' να μένουν στην αναμέτρηση. Ο Σεγκούρα κάλεσε τάιμ άουτ και στη συνέχεια o Λόκετ σταμάτησε τον Τζέρμαν στα... ίσια. Ο Χάνλαν δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Ιωνικός βρήκε ένα σουτ με μόλις 1'' στο ρολόι, αλλά ο Αθηναίου δεν ευστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (77-77).

Στο επιπλέον χρόνο οι παίκτες του Σεγκούρα ήταν πιο ψύχραιμοι και οι προσπάθειες του Κολοβέρου και του Μουσταφά τους έδωσαν ένα μικρό... μαξιλαράκι (81-77 στο 42'). Τα... πολυβόλα του Άρη (Χάνλαν, Τζούστιον, Κάουαν) έριχνα με άσφαιρα και το τρίποντο του Κολοβέρου «καθάρισε» το ματς (+7 ο Ιωνικός και 84-77). Στο τελευταίο δίλεπτο του έξτρα χρόνου τίποτα δεν άλλαξε, με τους Νικαιώτες να φτάνουν στην επικράτηση (93-83).

Τα Δεκάλεπτα: 25-18, 47-33, 63-54, 77-77.

Η Παράταση: 93-83.

Πηγή: sdna.gr