Έτσι, οι Θεσσαλονικείς πήγαν το ρεκόρ τους στο 1-3, ενώ η Λάρισα έπεσε στο 1-4, μετρώντας τέσσερις διαδοχικές ήττες. Κορυφαίος του Ηρακλή ο Τόνι Ντάγκλας, ο οποίος πλησίασε το τριπλ-νταμπλ με 22 πόντους (9/9 βολές, 2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τη Λάρισα μοναδικός διψήφιος ο Θοδωρής Ζάρας με 11 πόντους.

ΑΠΟ ΣΕΡΙ ΣΕ... ΣΕΡΙ

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομαδες στο πρώτο ημίχρονο. Στην πρώτη περίοδο αν και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 0-7, στη συνέχεια βραχυκύκλωσε και η Λάρισα με τον Κρουμπάλι να κατεβάζει ριμπάουντ και τον Ζάρα να εκτελεί από τα 6,75μ. έτρεξε εντυπωσιακό σερί 19-0 για το 19-7 στο 10'.

Με πέντε σερί πόντους του Φίλιου οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι (19-16) και ο Ντάγκλας προσθέτοντας 8 σερί πόντους έφερε τον Ηρακλή στο +2 του ημιχρόνου (28-30).

ΞΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με νευρικότητα και αστοχία για Λάρισα και Ηρακλή, και μετά από 4,5 άγονα λεπτά ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 28-33 και με ακόμα τρεις πόντους του ίδιου έγινε το 30-36. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και ο Σπαν με τρίποντο από τα 8 μέτρα στη λήξη του δεκαλέπτου έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (42-42).

Μπορεί ο Τσαϊρέλης να έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά (44-42), αλλά τα τέσσερα τρίποντα των Ντάγκλας (2), Αγραβάνη και Κουζέλογλου δημιούργησαν το +9 για τον Ηρακλή (44-56 στο 35'), με τη Λάρισα να μένει χωρίς πόντο για περισσότερο από τέσσερα λεπτά. Με προσωπικές ενέργεις του Χάτσον η απόσταση μειώθηκε (51-58 στο 38'), όμως οι γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από ενέργεια, επιλογές και καθαρό μυαλό, με τον Ηρακλή να φτάνει εύκολα στη νίκη στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70