Σε ένα τρομερό ντέρμπι που οδηγήθηκε σε δυο παρατάσεις, ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Περιστερίου με 104-93 για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Με το «δεξί» μπήκαν και οι δυο ομάδες στο παρκέ (11-13), με αμφότερους να μην δυσκολεύονται επιθετικά (20-22). Η 1η περίοδος έληξε με το Περιστέρι να προηγείται με +4 (23-27).

Με άλλη ενέργεια μπήκε ο Κολοσσός στην 2η περίοδο , τρέχοντας ένα σερί με επιμέρους 15-7, πήρε το προβάδισμα (38-34) και έπειτα έφυγε για τα αποδυτήρια με +3 (42-39).

Στο ίδιο μομέντουμ κινήθηκε η αναμετρηση στην επανάληψη, συνεχίζοντας και στο 3ο δεκάλεπτο από εκεί που το άφησαν στο κλείσιμο του πρώτου μέρους. Ο Κολοσσός είχε φτάσει τη διαφορά στους +12 (56-68), κλείνοντας την 3η περίοδο με 66-59.

Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης» έβγαλαν αντίδραση στην τελευταία περίοδο (77-62). Τα δυο διαδοχικά τρίποντα από τους Ράγκλαντ και Γουίλιαμς, έβγαλαν το Περιστέρι μπροστά στο σκορ (77-78).Ο Περάντες με 1/2 βολές έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, με απότελεσμα να το στείλει στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Μπραΐκοβιτς σκόραρε τέσσερις διαδοχικούς πόντους, «κλέβοντας» τα ηνία του σκορ  (84-82). Ο φόργουορντ των Ροδιτών σκόραρε εκ νέου για το 86-84, με τον Ρένφρο να απαντά με κάρφωμα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (86-86). Η αστοχία του Γιόργκενσεν οδήγησε το παιχνίδι  σε δεύτερη παράταση. Ο Πόλεϊλάθι οδήγησε την ομάδα του  στο +5 (95-90). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν κατάφερε να αντιδράσει και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 104-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59. 80-80, 86-86, 104-93.

Δείτε εδώ το στατιστικό της αναμέτρησης.