Η ΑΕΚ Bettson μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Αμαρουσίου (91-89) που αγωνίστηκε χωρίς τον Ραντούλιτσα και τον Γιαννόπουλο με τον Κουζμίνσκας να σημειώνει το καλάθι της νίκης για την ομάδα του. Απίθανος ο Χιλ με 40 πόντους!
Γρήγορος ρυθμός, εκπληκτικός Μπρίσκο και ανταγωνιστικό Μαρούσι.

Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με το Μαρούσι να παρουσιάζεται αρκετά ανταγωνιστικό (10-8 στο 4’). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήθελε να τρέξει το γήπεδο, με την ΑΕΚ να απειλεί κυρίως με τον Κουζμίνσκας, ο οποίος έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους (18-14 στο 7’). Στο σημείο εκείνο η Ένωση με πρωταγωνιστή τον Λιθουανό αποσπάστηκε με 7 πόντους(21-14 στο 8’) με το Μαρούσι να αντιδρά και να μειώνει άμεσα με ηγέτη τον Μπρίσκό (24-21 στο 9’). Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το σύνολο του Ζοάν Πλάθα στο +2 (24-22) σε μια αναμέτρηση με υψηλό σκορ.

Απίθανος Χιλ με 17 πόντους, μπροστά με +4 η ΑΕΚ στο ημίχρονο

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη μπήκε με τρίποντο του Χιλ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αμερικανό να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (24-25 στο 11’). Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ (26-27, 28-27, 28-29) με τον Τζούστον να δίνει αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (30-35 στο 13’), ενώ ήταν φανερό πως οι παίκτες του Αμαρουσίου έπαιζαν με τρομερή αυτοπεποίθηση και ψυχολογία. Ο Χιλ βρισκόταν σε τρομερή βραδιά, ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, έφτασε τους 17 πόντους και οδηγούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με τον ΜακΡέι να ισοφαρίζει με προσωπικό σερί σε 35-35 στο 15’. Ο Τίλμαν έβαλε μπροστά την ομάδα του με 4 πόντους (43-39 στο 18’) προβάδισμά το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (49-45) σε ένα πρώτο μέρος με υψηλό ρυθμό και σκορ.

Ο Χιλ συνέχιζε τα… όργια του και με τρίποντο μείωσε στον πόντο (51-50 στο 22’) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στο 14’ ο ίδιος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 54-55. Το Μαρούσι παρά την απουσία του Ραντούλιτσα και του Γιαννόπουλου έπαιζε στα ίσα την ΑΕΚ, η οποία στηριζόταν κυρίως στον Κουζμίνσκας, αλλά και στον Νετζήπογλου που έδινε λύσεις στην ομάδα του από μακριά (61-57 στο 16’). Ο Τζούστον έκανε πολύ καλή δουλειά κάτω από τις δυο ρακέτες και ισοφάρισε σε 61-61 στο 28’. Η Ένωση δεν ήταν ανάλογα εύστοχη με το πρώτο ημίχρονο, γεγονός που εκμεταλλευόταν το Μαρούσι που με τον Χιλ και πάλι πήρε κεφάλι στο σκορ (65-67) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Χιλ έπαιζε μόνος του κόντρα στην ΑΕΚ, ο Κουζμίνσκας έβαλε το καλάθι της νίκης για την ομάδα του

Mε τρίποντο του Νικολαϊδη μπήκε το Μαρούσι στην τελευταία περίοδο, με τον Έλληνα γκαρντ να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (65-70 στο 31'). Η ΑΕΚ απάντησε με τον Ραντλ (70-72 στο 33') με τον Νικολαϊδη να τιμωρεί και πάλι με το ίδιο νόμισμα την Ένωση (70-75 στο 34'). Ήταν φανερό πως η ομάδα των Βορείων Προαστίων έπαιζε με τρομερή αυτοπεποίθηση και ήταν έτοιμο να ολοκληρώσει μια μεγάλη έκπληξη. Ο Ραντλ με δυο βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσα και πάλι (77-77 στο 35') κάνοντας συναρπαστικά τα τρία τελευταία λεπτά. Ο Τίλμαν έβαλε μπροστά την ομάδα του (81-79 στο 38') με τον ΜακΡέι να δίνει αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (83-80 στο 39'), ενώ και πάλι ο Τίλμαν σκόραρε για το 85-80 με την Ένωση να δείχνει ότι είναι αυτή που έχει τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Ο Χιλ έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο για το 85-83, με τον Κουζμιίσνκας να απαντά με δίποντο για το 87-83. Ο Χιλ κέρδισε φάουλ σε τρίποντο 29'' πριν το φινάλε και έγραψε το 87-86. Ο Ραντλ με πολύ δύσκολο καλάθι έκανε το 89-86 με τον Χιλ να βάζει ένα τρίποντο από το σπίτι του και να ισοφαρίζει σε 89-89 με 1.6'' να απομένουν για το φινάλε. Ο Κουζμίνσκας μετά την επαναφορά σκόραρε με λέι-απ δίνοντας μια απίστευτη νίκη για την Ένωση

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-45, 65-67, 91-89.

ΠΗΓΗ: SDNA.GR