Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 59-52 της Ουσάκ Σπορτίφ και πέτυχε πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League. Ο Δικέφαλος μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους, ωστόσο έχοντας καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει το ματς.

Νευρικό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με την Ουσάκ να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να καταφέρνει να πάρει μια διψήφια διαφορά (16-4), στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Δικέφαλος κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 18-12, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, χρειάστηκαν περίπου 3 λεπτά μέχρι να επιτευχθεί κάποιο καλάθι, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς και παρότι βρέθηκαν στο -9 (23-14), με υπομονή έφεραν το ματς στο καλάθι, με το 25-23 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Συνολικά 48 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο, δείγμα της αστοχίας των δύο ομάδων.

Αμφότερες οι ομάδες παρέμεναν άστοχες στο δεύτερο μέρος, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Η Ουσάκ κατάφερε να πάρει μια διαφορά 8 πόντων (36-28), ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να φτάσει τους Τούρκους, αρχικά κάνοντας το 38-34 και στην συνέχεια μειώνοντας στους 3 , με το 40-37 και είναι το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Τσόχλας με νέα βόμβα από τα 6,75μ. ισοφάρισε για πρώτη φορά τις αρχές του ματς (43-43, 32') και ο Χρυσικόπουλος ολοκλήρωσε σερί 9-0 για το «ασπρόμαυρο» +4 (47-43, 34')! Ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε (47-47), αλλά ο Μπράιαντ πήρε το όπλο του (2/2 βολές, τρίποντο και λέι απ) και με προσωπικό 7-0 έκανε το 54-47 (38:20'')!

Ο ΜακΚίσικ προσπάθησε να κρατήσει την Ουσάκ, αλλά ο Μπράιαντ την... αποτελείωσε και με 59-52 σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 37-40, 59-52.

Πηγή: ebasket.gr