Facebook Pixel ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 75-84
| 2019-03-05 21:06:00

Του… έκλεισε το Παλατάκι! Τρομερή εμφάνιση και «πάρτι» της ΑΕΚ, ψάχνει θαύμα πλέον ΠΑΟΚ

Η Ένωση νίκησε 84-75 και είναι αγκαλιά με την πρόκριση.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Τεράστιο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, η οποία στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ, νίκησε στην Θεσσαλονίκη πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό 84-75!

Οι «Κιτρινόμαυροι» ήταν εντυπωσιακοί από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ακόμα με διαφορές είκοσι πόντων, ενώ οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να… μαζέψουν το σκορ με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, όπου οι παίκτες της Ένωσης είχαν χαλαρώσει, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο buzzer beater του Κόνιαρη!

Η ΑΕΚ πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση, καθώς την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ έχει το… δικαίωμα να ηττηθεί ακόμα και με οκτώ πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να δείξει ποιος είναι το… αφεντικό. Μετά το 2-2 του Χρυσικόπουλου η Ένωση πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω της, καθώς προηγήθηκε 2-12 με πόντους του Θίοντορ και δύο τρίποντα των Ματσιούλις – Γκρίφιν, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 4-28 και στο 11-28, με τον Τέπιτς να είναι ο μοναδικός που προσπαθούσε να αντιδράσει για τους Θεσσαλονικείς. Το δεκάλεπτο έκλεισε πάντως ιδανικά για τους «Κιτρινόμαυρους», καθώς ο Σάκοτα με δύο βολές έκανε το 11-30!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να μειώσει στο σκορ, τρέχοντας ένα μικρό σερί. Οι Κόνιαρης και Γκος με τρίποντα διαμόρφωσαν το 17-32, ο Σαντ-Ρος απάντησε για το 19-35, ωστόσο με πόντους των Τέπιτς και Γκος οι Θεσσαλονικείς έριξαν τη διαφορά στο -11 και συγκεκριμένα στο 24-35. Η ΑΕΚ πάντως και πάλι βρήκε απαντήσεις με τον Σάκοτα έκανε το 27-37, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν βρει πλέον ρυθμό και με τρίποντο του Μαργαρίτη κατάφεραν στο 15’ να μειώσουν σε 30-37 και να βάλουν… φωτιά στο γήπεδο, ενώ ο Χρυσικόπουλος μείωσε σε 36-41! Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με πόντους του Χάντερ, ο οποίος έγραψε το 36-45!

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο μέρος. Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο και με επί μέρους σκορ 20-10 εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά στους 19 (46-65). O ΠΑΟΚ αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και με σερί 9-0 μείωσε σε 76-65.

Η ΑΕΚ άντεξε, όμως και τελικά πανηγύρισε τη νίκη. Ο Αντώνης Κόνιαρης όμως σκόραρε σε buzzer beater και τελικά ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 84-75 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση.

ΠΑΟΚ: Τζέφερσον 12, Κόνιαρης 18 (4/5), Μαργαρίτης 7 (1), Τέπιτς 15 (3), Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6, Γκος 6 (1), Χάτσερ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/0 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/13 βολές, 19-14 ριμπάουντ, 12 ασίστ, , 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 13 (1), Χάντερ 20 (10/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Ματσιούλις 9 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίον το 8 (7 ασίστ), Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Μωραΐτης, Σάκοτα 16 (3/3 τρίποντα), Σαντ-Ρος 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/39 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 7/10 βολές, 22-15 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη