Facebook Pixel Τρομερός ΠΑΟΚ "πάτησε" τη Σάσαρι - "Πάρτι" στο Παλατάκι και πρώτη νίκη
| 2022-10-19 21:26:00

Τρομερός ΠΑΟΚ "πάτησε" τη Σάσαρι - "Πάρτι" στο Παλατάκι και πρώτη νίκη

Χάρη σε ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 53-24 στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ υπέταξε τη Ντινάμο Σάσαρι με 88-68 για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου στο BCL, που σήμανε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ ήταν ο Τζέιλεν Ράιλι που πήρε... φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 3/6 τρίποντα. Από κοντά και οι Τζέιλεν Χαντς (17π., 3/5τρ.), Γιανίκ Φράνκε (13π., 9ριμπ.), Τάιλερ Πόλεϊ (12π.), Νέιτ Ρένφρο (12π.) Για τη Σάσαρι ο Ουσμάν Ντιόπ είχε 15 πόντους και ο Τσινανού Ονουάκου 13 πόντους.

Στην επόμενη αγωνιστική (3η) ο ΠΑΟΚ (1-1) παίζει στη Μάλαγα (2/11) και μία μέρα νωρίτερα η Σάσαρι (1-1) φιλοξενείται από την Ντιζόν.

Κενά στη ρακέτα και -11 για τον ΠΑΟΚ

Με τον Φράνκε κεφάτο σε σκορ και δημιουργία, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-1, όμως με τον Ονουάκου να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (7) η Σάσαρι επέστρεψε για το 12-12. Τα τρίποντα των Φράνκε και Τσιακμά έγραψαν το 18-14 της πρώτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έπαθαν μπλακ-άουτ.

Έτσι, σε λιγότερο από ένα λεπτό η Σάσαρι έτρεξε σερί 0-7 για το 18-21, με τους Ντάρκο-Κέλι και Χαντς να απαντούν άμεσα (27-23). Την αδυναμία του ΠΑΟΚ στη ρακέτα συνέχισε να χτυπάει η ιταλική ομάδα, που με πρωταγωνιστή τον Ντιόπ έκανε το 27-32 και τα δύο μακρινά σουτ των Μπέντζιους και Ρόμπινσον διαμόρφωσαν το 30-41 στο 18'.  Το 35-43 του ημιχρόνου ήρθε με τη Σάσαρι να έχει διπλάσιες ασίστ (6-12), +11 στα ριμπάουντ (12-23) και στις βολές (4/4 έναντι 13/15) και 22 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό».

Μεταμόρφωση και ανατροπή με Ράιλι

Οι «ασπρόμαυροι» γνώριζαν πως έπρεπε να αλλάξουν πολλά. Σκλήρυναν την άμυνά τους, πήραν ψυχολογία και στην επίθεση με πόντους του Ράιλι και του Ρένφρο από ασίστ του Φράνκε έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 για το 51-45. Το τρίτο τρίποντο του «ζεστού» Ράιλι στην περίοδο έφερε τον ΠΑΟΚ στο +9 (59-50) και ακόμα τέσσερις πόντοι του Χαντς έκαναν το 63-52 στο 30'.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε ασταμάτητος καθώς με ακόμα δύο τρίποντα από τον Χαντς έγινε το 73-56 στο 33', ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Πόλεϊ διατήρησε το +17 (81-64 στο 36'). Το... νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι για την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ με τη διαφορά να σκαρφαλώνει στο μέγιστο +20 (86-66) και το να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68