Facebook Pixel Περιστέρι: Ήττα με κάτω τα χέρια για Περιστέρι, που... έμπλεξε (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-11-30 22:18:00

Ήττα με κάτω τα χέρια για Περιστέρι, που... έμπλεξε (ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα… αγνώριστο Περιστέρι, γνώρισε εύκολη εντός έδρας ήττα με 82-71 από την Ρίτας Βίλνιους για την 4η αγωνιστική του ογδόου ομίλου του BCL και μπήκε σε περιπέτειες.

Ο… κρυπτονίτης του Περιστερίου bwin αποδεικνύεται η Ρίτας Βίλνιους. Μετά το -25 (89-64) στη Λιθουανία, νίκησε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 82-71 για την 4η αγωνιστική του ογδόου ομίλου του BCL.

Αγνώριστοι οι γηπεδούχοι, κυνηγούσαν από το πρώτο λεπτό, έφτασαν και στο -22 και έμπλεξαν σε περιπέτειες, με την πρόκριση πλέον-όπως όλα δείχνουν-να κρίνεται στο ματς με την Μπνέι Χερζλίγια στις 21 Δεκεμβρίου στο Ισραήλ.

Σιλβέν Φρανσίσκο με 19 και Αλέκσα Ραντάνοφ με 15 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των ηττημένων, που είχαν μόλις 7/31 τρίποντα.

Στην τρίτη θέση του γκρουπ πλέον οι Περιστεριώτες (2-2) μειονεκτώντας στην ισοβαθμία με τους Λιθουανούς (2-2), ενώ πρωτοπόρος είναι η Τενερίφη (3-1) και τελευταία η Μπνέι Χερζλίγια, με την ελληνική ομάδα να δοκιμάζεται στις 14 Δεκεμβρίου στην Ισπανία.

Το Περιστέρι bwin πλησίασε και στο σουτ, 45-47, μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ένα κάκιστο πεντάλεπτο σε άμυνα κι επίθεση επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απομακρυνθούν ξανά, 51-65. Έτσι ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 15-26 στην περίοδο, η Ρίτας έφτασε στο +17, 53-70. Οι γηπεδούχοι όχι απλώς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αλλά βρέθηκαν σε ακόμη μεγαλύτερη τρύπα στην τελευταία περίοδο, 55-77.

Οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη στα τάιμ άουτ έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι βγάζοντας εγωισμό πλησίασαν στους 13, 66-79, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Δεν μπόρεσαν όμως ποτέ να απειλήσουν ουσιαστικά και γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους.

Δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82

Πηγή: sport-fm.gr