Facebook Pixel Σαρωτικός Προμηθέας αλά... NBA με 115 πόντους - Ισοπέδωσε την Οπάβα με 49 πόντους διαφορά! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-10-18 22:33:00

Επιβλητική εμφάνιση και εμφατική νίκη για τους Πατρινούς με 115-66 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League!

Εντυπωσιακή η πρεμιέρα του Προμηθέα στο Basketball Chmampions League, καθώς “σκόρπισε” την αδύναμη Τσέχικη Οπάβα με 115-66.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εξαιρετική από το πρώτο λεπτό και στην επίθεση και στην άμυνα, χτίζοντας από το πρώτο δεκάλεπτο μία διάφορα μεγαλύτερη των 15 πόντων, βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 32-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας δεν τράβηξε το πόδι απο το γκάζι και λεπτό με το λεπτό έφτιαχνε όλο και μεγαλύτερη διαφορά.
Ήταν ξεκάθαρο πως η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν πολύ μεγάλη και δεν τέθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού θέμα αμφισβήτησης της.
Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 65-27, με τονο Προμηθέας είχε 56% στο τρίποντο και 75% στο δίποντο, ποσοστά εντυπωσιακά, άσχετα βέβαια με το γεγονός πως η Οπάβα αδυνατούσε να παίξει πιεστική άμυνα.

Αμυντικά και στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας ήταν το ίδιο αποτελεσματικός με τις δύο προηγούμενες, δεχόμενος μόλις 15 πόντους, επιθετικά δεν ήταν το ίδιο εύστοχος αλλά και πάλι σκόραρε 25 πόντους.

Ίδιο το σκηνικό και στην 4η περίοδο με τον Προμηθέα να συνεχίζει να παίζει σε υψηλό τέμπο και να χαρίζει και θέαμα στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο “Τόφαλος” αλλά και σε όσους είδαν το παιχνίδι από την τηλεόραση. Στα θετικά μίας τέτοιας αναμέτρησης ήταν το γεγονός πως ο Ηλίας Παπαπεθοδώρου ‘εδωσε την ευκαιρία στον γεννημένο το 2006 Γρηγόρη Πρέκα να κάνει το ντεμπούτο του στο BCL.

Το τελικό 115-66 και η διαφορά των 49 πόντων δεν είναι η μεγαλύτερη σε εύρος διαφορά στο BCL, καθώς αυτή είναι το +59 της Τενερίφης με αντίπαλο την…Όπαβα (97-38) τη σεζόν 2018/19.

Το σίγουρο είναι πως ο Προμηθέας θα “παλέψει” με τις πιο ανταγωνιστικές Ντιζόν και Ρίτας που είναι μαζί του στον όμιλο.