Facebook Pixel Τεράστια ΑΕΚ - Επική ανατροπή από το -19 και θρίαμβος στη Σαρδηνία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-10-25 23:41:00

Τεράστια ΑΕΚ - Επική ανατροπή από το -19 και θρίαμβος στη Σαρδηνία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Κιτρινόμαυρου έβγαλαν χαρακτήρα παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 19 πόντους διαφορά και πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη (83-79) στην έδρα της Σάσαρι.

Η ΑΕΚ ήταν απογοητευτική στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της στην έδρα της ιταλικής Σάσαρι, βελτιώθηκε κατακόρυφα στο τρίτο δεκάλεπτο και με ανατροπή του σκορ στο 1’22” πριν απο το τέλος του αγώνα, έφτασε στην δεύτερη νίκη (83-79|) της για την 2η αγωνιστική των ομίλων στο BCL.

Ο Ράντλ στα 1’22” μείωσε στον πόντο (79-78) με εύστοχο τρίποντο, αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε νέο τρίποντο στα 52”, ώστε να έδινε το προβάδισμα του σκορ στην ΑΕΚ. Ο Καράμπελας, όμως, κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε δεύτερη ευκαιρία (ασίστ) στον Ράντλ που σκόραρε έξω από τα 6.75μ., διαμορφώνοντας το 79-81 στα 38” πριν από την λήξη. Στα 19”, ο Χαραλαμπόπουλος έκανε φάουλ στον Καράμπελα, ο οποίος ευστόχησε σε 1/2 βολές (79-82).

Η Σάσαρι επιχείρησε να ισοφαρίσει δις στην ίδια επίθεση, αλλά ο Μακ Κίνι και ο Γουίτακερ αστόχησαν σε σουτ 3 πόντων, στα 8” με τον Μακ Ρει να κερδίζει το αμυντικό ριμπάουντ και το φάουλ, σκοράροντας με 1/2 εύστοχες βολές για το τελικό 79-83.

Δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83