Facebook Pixel Πάλεψε για σπουδαία ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-11-29 23:44:00

Πάλεψε για σπουδαία ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας (ΒΙΝΤΕΟ)

"Λύγισαν" στη Λιθουανία με 77-75 από τη Ρίτας Βίλνιους οι Πατρινοί.

Ήταν κοντά στην μεγαλύτερη ανατροπή της ευρωπαϊκής ιστορίας του. Προηγήθηκε με 69-73 με λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν. Τελικά δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Προμηθέα έκανε κατάθεση ψυχής στο Βίλνιους, αλλά ηττήθηκε με 77-75 από τη Ρίτας με καλάθι του Αρ Τζέι Κόουλ λίγα δεύτερα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στο 2-2 θα υποχωρήσει ο Προμηθέας, που έχανε με διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο (51-38) αλλά βρήκε τον τρόπο να γυρίσει και να κυνηγήσει μια μεγαλειώδης νίκη. Ο Κόφι έκανε φανταστικό ματς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ετσενίκε πέτυχε άλλους 15 και ο Κάουαν μοίρασε 7 ασίστ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που κοιτάει το επόμενο κρίσιμο παιχνίδι με τη Ντιζόν.

Στο 2-2, ίσα με τον Προμηθέα, έφτασε η Ρίτας που έφτασε κοντά στο να χάσει το ματς μέσα από τα χέρια της. Είχε όμως σαν «από μηχανής Θεό» τον Κόουλ που έβαλε τα 2 καθοριστικά καλάθια στο φινάλε. Πολύ καλός και ο Νορμάντας με 16 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο μετά από 4 λεπτά (10-10). Η Ρίτας βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήρε προβάδισμα 6 πόντων (18-12). Ο Προμηθέας αντέδρασε και με καλάθι και φάουλ του Κούρουκς πέρασε μπροστά στο σκορ (22-23). Το δεκάλεπτο έληξε 27-23 έπειτα από τρίποντο του Κόουλ στο τέλος της περιόδου.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Ρίτας θα ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι και φάουλ για να στείλει τη διαφορά στους 7 (30-23). Η ομάδα από τη Λιθουανία θα διατηρήσει εύκολα το προβάδισμά της και με 6 συνεχόμενους πόντους του Μασιούλις θα αποκτήσει διψήφια διαφορά (47-36). Το ημίχρονο θα λήξει 51-38, με τον Προμηθέα να είναι καλός επιθετικά, αλλά με πολλά ζητήματα αμυντικά.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στην τρίτη περίοδο και μέσα σε δύο λεπτά μείωσε τη διαφορά στους 7 (52-45). Η Ρίτας, όμως, θα βρει λύση με τον Νορμάντας, πριν ο Κούρουκς απαντήσει με τρίποντο (56-48). Ο Ετσενίκε θα πετύχει καλάθι και φάουλ για το 58-51 κι ο Βελίσκα θα βάλει σουτ 3 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο θα τελειώσει 62-55, με τον Προμηθέα να έχει κάνει τη μισή δουλειά.

Η τελευταία περίοδος θα ξεκινήσει με τρίποντο του Νορμάντας για το 65-55. Ο Κόφι θα βάλει 7 αναπάντητους πόντους για να κάνει το 65-62 και να έχουμε ένα πραγματικό ντέρμπι στο τέλος. Ο Ετσενίκε θα ισοφαρίσει σε 65-65 με τον Ματσιούλις να σκοράρει για το 67-65. Ήταν το πρώτο καλάθι της Ρίτας έπειτα από 5.30 λεπτά. Στην επόμενη φάση ο Ρείνολντς θα δώσει με τρίποντο το προβάδισμα για τον Προμηθέα (67-68). Ο Εκόντας θα κάνει το 69-68, αλλά ο Χέιλ και ο Κόφι θα στείλουν τη διαφορά στους 4 (69-73). Η Ρίτας θα φέρει ξανά το παιχνίδι ισόπαλο (73-73) με τον Ετσενίκε να κάνει το 73-75. Ο Κόουλ θα κάνει το 75-75 και θα πετύχει το καθοριστικό σουτ για το 77-75. Ο Προμηθέας θα αστοχήσει στη τελευταία επίθεση και τελικά θα χάσει το ματς.

Ρίτας (Ζιμπένας): Κόουλ 16 (5/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μασιούλις 12 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 μπλοκ), Νορμάντας 16 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρατζεβίτσιους 10 (7 ριμπάουντ), Γκόραμ 6 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Εκόντας 9, Χόρνσμπι 2, Ντελοριέ 2, Βελίσκα 4 (0/1 δίποντα, ¼ τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μπαμπράιτις, Πλείκις

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 10 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Ετσενίκε 11 (6/13 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Κόφι 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κούρκουκς 10 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρέινολντς 9 (0/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Χέιλ 7 (0/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Στέφενς 4 (3 κλεψίματα), Κόνιαρης 1 (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Μπαζίνας, Καραγιαννίδης, Πλώτας

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρίτας: 21/25 βολές, 19/36 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 41 (28-13) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 10/13 βολές, 22/46 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 37 (21-16) ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ

Την επόμενη αγωνιστική του Basketball Champions League, ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τη Ντιζόν (12/12, 19.30), ενώ η Ρίτας θα ταξιδέψει στη Τσεχία για το ματς με την Οπάβα (12/12, 19.30).