Facebook Pixel Η... μπερδεμένη ΑΕΚ έχασε από τη Χάποελ Χολόν - 2η ήττα στη φάση των ’’16’’ για την Ένωση! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2024-01-30 21:07:00

Η ελληνική ομάδα δεν τα κατάφερε και υπέστη ακόμη μία ήττα.

Η ανώτερη Χάποελ Χολόν επικράτησε της ΑΕΚ με 79-68 για την 2η αγωνιστική της φάσης των "16" του BCL και η Ένωση υπέστη δεύτερη σερί ήττα στην διοργάνωση, με τον Ραντλ να είναι ο μοναδικός διασωθέντας για την ελληνική ομάδα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παρότι η άμυνά της δεν ήταν καλή, κατόρθωσε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 23-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί μπήκαν... φουριόζοι και μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα με σερί 10-0! Η Ένωση έκανε πολλά λάθη και δεν βρήκε πόντους μέσω ασίστ, με το ημίχρονο να λήγει με 46-38. Η ΑΕΚ βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία στη συνέχεια και ενώ μείωσε, τελικά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη μεγάλη διαφορά και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 61-50.

H Xάποελ Χολόν διατήρησε το προβάδισμα της και οδήγησε την Ένωση σε ακόμη μία ήττα, μετά από αυτή από τον Προμηθέα Πατρών. Η απόσταση κυμαινόταν μεταξύ των 7 και 10 πόντων αλλά παρότι ο Νάιτ με δίποντο έριξε το ισραηλινό προβάδισμα στους 5πόντους (71-66 στο 38'), το γκολ-φάουλ του Σμιθ τελείωσε το σερί της ΑΕΚ και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 79-68!

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 61-50, 79-68.