Η ΑΕΚ αποκλείστηκε μαθηματικά από τη συνέχεια του BCL, καθώς γνώρισε την 4η ήττα της σε ισάριθμους αγώνες, χάνοντας με απίστευτο τρόπο από τη Χάποελ Χολόν με 108-112 σε θρίλερ τριών παρατάσεων!

Η Ένωση "αυτοκτόνησε", αφού ένα λεπτό πριν φινάλε της 2ης παράτασης βρέθηκε να προηγείται με +8 (100-92), κι όμως απώλεσε το προβάδισμα!

Σε ένα κακό ποιοτικά αγώνα, οι δύο ομάδες μοιραία πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας ανήμπορες να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι, απόρροια των πολλών λαθών. Ωστόσο, η Ένωση και η κυριαρχία του Αγραβάνη στο επιθετικό ριμπάουντ έδειξε να καθαρίζει τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους», όταν στα 55΄΄ για τη λήξη της κανονικής διάρκειας διαμορφώθηκε το υπέρ τους 77-73. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου όμως έκαναν όλα τα plays λάθος και η Χάποελ τους «τιμώρησε» ισοφαρίζοντας σε 77-77 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το επιπλέον πεντάλεπτο ήταν «καρμπόν» του πρώτου 40λεπτου, με τη διαφορά ότι οι Ισραηλινοί ήταν αυτοί που βρέθηκαν σε θέση νίκης στα 15΄΄ για τη λήξη, όταν ο Μισγκάφ έγραψε από τα 6,75 το 85-88. Ωστόσο, Κουζμίνσκας και Ραντλ ήταν εκεί για να σώσουν -προσωρινά- την παρτίδα, ισοφαρίζοντας από τη γραμμή των βολών σε 88-88 και διαμορφώνοντας στην εκπνοή το 90-90, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη δεύτερη παράταση.

Ένα νέο επιθετικό ρεσιτάλ του Κουζμίνσκας έγραψε το 100-90 στο 48΄, με τον Λιθουανό να μετράει 9 πόντους στο 10-0 σερί της ΑΕΚ. Και πάλι όμως τα λάθη της ελληνικής ομάδας επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να αντιδράσουν, τρέχοντας δικό τους σερί 0-10 και στέλνοντας το ματς στην τρίτη παράταση, έχοντας αξιοποιήσει όλα τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν.

Με το σερί της Χάποελ να φτάνει το 0-12, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ελέγχουν την τύχη τους, όπερ και εγένετο, καθώς στα 14΄΄ για τη λήξη ο Καράμπελας έχασε την μπάλα και ο Μισγκάφ πήρε θέση και πάλι στη γραμμή των βολών, όπου μετρώντας 2/2 σφράγισε το «διπλό» για την ομάδα του (108-112).

Συγκλονιστικός από την ΑΕΚ ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μεγάλη εμφάνιση είχε και ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 27 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους που μέτρησαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Ντριού Κρόφορντ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77κ.α., 85-85 παρ., 100-100 β' παρ., 108-112 γ' παρ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.