Facebook Pixel Χαιρέτησαν με νίκη οι «ολυμπιονίκες»
| 2011-03-01 21:51:00

Χαιρέτησαν με νίκη οι «ολυμπιονίκες»

Ο Πανελλήνιος πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Άλμπα , δηλαδή τη νίκη γοήτρου (86-73) ώστε να αποχαιρετήσει το EuroCup με ψηλά το κεφάλι!

Αρκετές εναλλαγές είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Αλμπα προηγήθηκε με 6-9 για να ακολουθήσει ένα 10-0 (16-9) από πλευράς Πανελληνίου με ηγέτες τους Σμιθ και Φράνσις. Εν συνεχεία οι Γερμανοί απάντησαν με δικό τους σερί και χάρη σε έναν ασταμάτητο Τζούλιους Τζένκινς (16π. στο α' δεκάλεπτο), προσπέρασαν με 23-24.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σκουρτόπουλου ήταν σαφώς ανώτερη. Ο Σμιθ παρέμεινε «καυτός» (17π. στο α' μέρος), ενώ ο Κράμπενχοφτ πήρε το σκυτάλη από τον Φράνσις. Ο Πανελλήνιος «φόρτωνε» με πόντους το καλάθι της Αλμπα, τρέχοντας επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-17! Μάλιστα στο 18' η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +13 (46-33) με το ημίχρονο να λήγει στο 50-41.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έδειξαν μια αξιοσημείωτη συγκέντρωση και σοβαρότητα και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Γερμανούς. Συγκεκριμένα, κράτησαν τον Τζένκινς στους 18π. του α' μέρους, ενώ με την τριάδα, Σμιθ, Φράνσις και Κράμπενχοφτ διατήρησαν ένα πολύτιμο προβάδισμα (70-57 στο 30' και 79-63 στο 36').
Ετσι έφτασαν στο τελικό και σε μια σημαντική νίκη από πλευράς γοήτρου.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 50-41, 70-57, 86-73

Πηγή: sentra-goal.gr