Ο Δικέφαλος του Βορρά όχι μόνο οικοδόμησε θεμέλια συνθήκες νίκης στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 21 πόντους (41-20) αλλά ακόμα και όταν στριμώχθηκε στα σχοινιά μετά την ολική επαναφορά της Ανκαρα απώλεσε τρομερές ευκαιρίες.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα: Με το σκορ στο 72-75 ο Χαραλαμπίδης αστόχησε μόνος του σε τρίποντο που πιθανώς να έστελνε το ματς στην παράταση. Στη συνέχεια, και ενώ ο πίνακας έδειχνε 75-77, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κούπερ έκλεψε και σούταρε αστραπιαία αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Στο μεσοδιάστημα οι Τούρκοι είχαν κατάφερε να αντιστρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα με μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα και αντεπίθεση στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77