Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του Πανιωνίου που έκανε με ευκολία το λάθος κι έδινε τη δυνατότητα στη Μπίσονς Λοϊμαά να σκοράρει με εύκολα καλάθια. Μετά το 15-15 στο οποίο ισοφάρισε ο Κυρίτσης, οι Φινλανδοί έτρεξαν ένα σερί 5-0 και το τέλος του α' δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με το σκορ 20-15. Ο Πανιώνιος είχε κάνει ήδη 5 λάθη και οι ασίστ του ήταν μόλις 2. Από την άλλη, η Μπίσονς είχε 4 επιθετικά ριμπάουντ, 5 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Το β' δεκάλεπτο έφερε την υπογραφή του Κέβιν Λάνγκφορντ ο οποίος πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους και πήρε από το χέρι τον Πανιώνιο, σκοράροντας από το 23-26, μέχρι το 34-30. Τελικά, οι Σκορδίλης και ΜακΚόλουμ έγραψαν το 38-32 του ημιχρόνου, που βρήκε τον Πανιώνιο φανερά βελτιωμένο έχοντας πάρει και τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Στην επανάληψη ένα σερί 9-0 ήταν αρκετό για να χαρίσει διαφορά 15 πόντων στον Πανιώνιο που έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι. Το 47-32 υποχρέωσε την Μπίσονς να πάρει τάιμ άουτ, αλλά τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει. Οι Φινλανδοί μείωσαν σε 56-45 στο 30' με τρίποντο του Νικάρινεν που βρήκε στόχο δευτερόλεπτα πριν ακουστεί το σφύριγμα της γραμματείας.

Οι Φινλανδοί μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν το τελευταίο τους χαρτί για τη νίκη και με ένα επιμέρους 6-2, μείωσαν σε 58-51 υποχρεώνοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Ο Πανιώνιος αν και έλεγχε το παιχνίδι, δεν έδειχνε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην άμυνα του, με αποτέλεσμα να δέχεται το καλάθι και να μένει στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-32, 56-45, 74-62