Η Ρουντούπις θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ και προηγήθηκε με 9-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, πριν οι «κίτρινοι» αντιδράσουν και … προσπεράσουν στο σκορ με 19-16, πριν το 20-20 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 21-20 και η Ρουντούπις γύρισε τηνάμυνα της σε ζώνη 2-3, μία κίνηση που προκάλεσε προβλήματα στους «κίτρινους», οι οποίοι δεν είχαν τρόπο αντίδρασης και βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο -7 (23-30).

Ο Αλεξανδρής πήρα τάιμ άουτ και αυτό άλλαξε τα πάντα με τους παίκτες του ΑΡΗ να έχουν το εκπληκτικό 5/5 τρίποντα και να κάνουν ένα σερί 14-0 για να προηγηθούν αρχικά με 37-30 στο 17ο λεπτό και με 42-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στη Τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ μπήκε μεδιάθεση να παίξει άμυνα αλλά και να τρέξει και τα κατάφερε μιας και με ένα ξέσπασμα του Τζέιμς η διαφορά έφτασε αρχικά στους οχτώ (57-49) και λίγο αργότερα στους 11 (63-52), στο 28ο λεπτό.

Όμως ο ενθουσιασμός των νεαρών παικτών έφερε χαλάρωση και η Ρουντούπις μείωσε σε 65-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου και σε 65-62 στο 31ο λεπτό. Έκτοτε ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με τον ΑΡΗ ναπροηγηείται με 74-69 αλλά δέχθηκε ένα σερί 9-2 της Ρουντούπις για να γίνει το σκορ 76-78, 30 δευτερολεπτα πριν το τέλος. Οι «κίτρινοι» έκλεψαν μπάλα με τον Ντέιβις να καρφώνει και να ισοφαρίζει σε 78-78, ενώ η Ρουντούπις ήταν άστοχη στην τελευταία επίθεση. Στην παράταση ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στην νίκη, ευκολότερα απ’ότι θα περίμενε κανείς. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 89-81 στο 43ο λεπτό και οι Λιθουανοί δεν είχαν αντίδραση στην άμυνα των γηπεδου΄χων που πήραν την νίκη με 96-86.

Πηγή: allaboutaris.com