Ο Αρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-5 και με 11-8 αλλά αντέδρασε κυρίως χάρη στον Δημήτρη Βεργίνη ο οποίος έδειχνε ορεξάτος και με δικούς του πόντους, η ομάδα των «κιτρίνων» έκανε ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 11-16 στο έβδομο λεπτό. Η Κίμκι όπως ήταν λογικό αντέδρασε και ισοφάρισε με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 22-22. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με 22-24 και ακολούθησε ένα σερί των Ρώσων 8-0 για να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων (30-24). Οι παίκτες του Αλεξανδρή μείωσαν στους δύο πόντους (30-28) στο 15ο λεπτό αλλά άρχισαν να μένουν από δυνάμεις αλλά και λύσεις με την Κίμκι να κλείνει προηγούμενη το πρώτο μέρος με 48-38.

Στην τρίτη περίοδο η Κίμκι διατήρησε το προβάδισμα και μπόρεσε να το αυξήσει λόγω της αστοχίας των «κιτρίνων» αλλά και της κούρασης τους με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 68-52 και με 70-54 στο 30ο λεπτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή προσπάθησαν να πιέσουν και να αντιδράσουν και παρότι βρέθηκαν στο -17 (73-56), μείωσαν σε 73-59 αλλά και πάλι η διαφορά έφυγε από τους «κίτρινους» με την Κίμκι να προηγείται με 80-61. Οι παίκτες του Αλεξανδρή προσπάθησαν να μειώσουν και το κατάφεραν στο 39ο λεπτό (85-71), πριν το τελικό 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-38, 70-54, 88-71.

Πηγή: allaboutaris.com