Facebook Pixel Αντί γιορτή ...κηδεία!
| 2012-10-25 23:42:00

Αντί γιορτή ...κηδεία!

Να γιορτάσουν τα "διπλά" σε ΟΑΚΑ και Γαλλία πήγαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, αλλά η Ζαλγκίρις τους επιφύλαξε δυσάρεστη έκπληξη. Συνέτριψε 79-61 τους Πρωταθλητές, 2η σερί βαριά ήττα στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ερχόταν από τη νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο θα έπρεπε να γυρίσει τον διακόπτη για την Euroleague καθώς το ματς με την Ζαλγκίρις θα ήταν διαφορετικό και ύστερα από την βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Εφές η νίκη ήταν απαραίτητη.

Με τους Χάινς και Σπανούλη να... τραβάνε το κουπί και τον Πρίντεζη να δίνει λύσεις κυρίως στην αρχή του αγώνα, ο Ολυμπιακός αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ έδειχνε πως με ένα καλό δεκάλεπτο θα μπορούσε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη διαφορά, αλλά μόνο αυτό δεν έγινε.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπορεί στο ημίχρονο να πήγαν με το +6 (39-33) στα αποδυτήρια, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να φτάσουν στο +10 στο τέλος της περιόδου με τον Πόποβιτς να είναι εκείνος που έκανε την ζημιά στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, τη στιγμή μάλιστα που η Ζαλγκίρις δεν έκανε λάθη και είχε κλείσει τους διαδρόμους στον Ολυμπιακό.

Έτσι, λοιπόν, ο Ολυμπιακός έπρεπε στα τελευταία 10λεπτά να γυρίσει μία διαφορά 10πόντων (49-59) αλλά η εικόνα του δεν άφηνε πολλά περιθώρια για να γίνει η ανατροπή. Η Ζαλγκίρις μάλιστα έξι λεπτά πριν το τέλος εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (71-49).

Το πρόβλημα στη θέση «5» ήταν εμφανές για τον Ολυμπιακό, ενώ και τα ριμπάουντ στοίχισαν στους «ερυθρόλευκους» που γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στην Εuroleague και μάλιστα με μεγάλη διαφορά 79-61!

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15 (8ριμπ), Λο 1, Άντιτς 5, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 2, Ντόρσεϊ, Σλούκας 2, Γκετσβίτσιους, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 11 (2).

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 8, Τζάαμπερ 9 (1), Πόποβιτς 16 (3), Λαβρίνοβιτς Ντ 9 (1), Λιπκεβίτσιους,Γιανκούνας 3, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 4, Λαφαγιέτ 10 (2), Καουκένας 8,Φούτε 7, Λαβρίνοβιτς Κ 3

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 39-33, 49-59, 61-79