Ο Ολυμπιακός έψαχνε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Euroleague και κόντρα στην... ελληνική Αρμάνι των Μπουρούση και Φώτση ήθελε να πάρει το διπλό. Οι «ερυθρόλευκοι» όπως σε κάθε παιχνίδι έτσι και τώρα περίμεναν από τον Σπανούλη να κάνει τη δουλειά και ήταν πάλι από τους καλύτερους μέσα στο παρκέ, με το ματς να μπαίνει σε σωστό δρόμο από την αρχή.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-17, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τον Μπουρούση να κάνει ουσιαστικά τη ζημιά στον Ολυμπιακό. Πάντως η ομάδα του Μπαρτζώκα, που εκτός από τον Σπανούλη, είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Παπανικολάου και τον Μαυροειδή (!) κατάφερε πριν τελειώσει το ημίχρονο να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ (41-36).

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε τα πράγματα πιο εύκολα, καθώς η Αρμάνι για να σκοράρει έπρεπε να... ματώσει, ενώ δεν είχε καλά ποσοστά ευστοχίας. Το ματς πήγαινε στα μέτρα που ήθελε ο Ολυμπιακός και η πρώτη εκτός έδρας νίκη έδειχνε πως είναι κοντά και η υπόθεση πρόκριση να εξαρτάται από την απόδοση των παικτών του Μπαρτζώκα.

Το προβάδισμα των 9πόντων (59-50) μετά από τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός κατάφερε όχι μόνο να το διατηρήσει, αλλά και να το αυξήσει! Έτσι λοιπόν στα μέσα της τέταρτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καθαρίσει τη νίκη και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Οι 23 πόντοι του Σπανούλη, οι 17 του Παπανικολάου και η καλή άμυνα οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη με 81-74 και μπορεί ακόμα να μην έχει έρθει μαθηματικά η πρόκριση, όμως αυτό το «διπλό» στέλνει ακόμα πιο κοντά τους Πρωταθλητές Ευρώπης στη φάση των 16.

Tα δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 50-59, 74-81

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Σκαριόλο): Tζιακέτι, Χέρστον 15 (2/3τριπ), Φώτσης, Κουκ 11 (2/4τριπ), Τζιότι 1, Μπουρούσης 16 (9ριμπ), Μέλι 2, Λάνγκφορντ 17 (1/2τριπ, 6ριμπ), Τζεντίλε 3, Χέντριξ 4, Μπαζίλε 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Xάινς 8 (5ριμπ), Λο 6, Άντιτς 7 (1/4τριπ), Σπανούλης 23 (5/8τριπ), Περπέρογλου, Σλούκας, Μαυροειδής 13 (7ριμπ), Πάουελ,Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7 (1τριπ, 4ριμπ), Παπανικολάου 17 (5/6τριπ), Μάντζαρης 3 (1/1τριπ).

Συνολικά στατιστικά

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο: 71πόντους, 18/26βολ, 19/46διπ, 5/16τριπ, 27-11ριμπ, 5κλεψ, 14λαθ, 11ασ, 1κοψ.
Ολυμπιακός: 84πόντους, 15/19βολ, 15/33διπ, 13/26τριπ, 31-6ριμπ, 7κλεψ, 15λαθμ 20ασ, 5κοψ.