Περίπου δύο ώρες έκανε η αποστολή του Παναθηναϊκού να φτάσει από το ξενοδοχείο στο «Basketball Center of Moscow Region» λόγω της κίνησης στους δρόμους της Μόσχας, με αποτέλεσμα το τζάμπολ να καθυστερήσει 10λεπτά και η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει ένα γρήγορο ζέσταμα και να ρίχνεται στη μάχη για την πρώτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά το ματς κάτι που ήταν λογικό λόγω της ταλαιπωρίας που είχε προηγηθεί, με την Κίμκι να δείχνει να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να ξεφεύγουν στο τέλος της πρώτης περιόδου στο σκορ με 7πόντους (21-14). Ωστόσο το χειρότερο για το Τριφύλλι ήταν ο τραυματισμός του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη στο 9΄, με τον Έλληνα σέντερ σε μία επιθετική προσπάθεια να στραβοπατάει και να αποχωρεί προβληματίζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη.

Το Τριφύλλι στην δεύτερη περίοδο βρήκε ρυθμό και μπήκε στο ματς για να περάσει πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 6λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Ματσιούλις με έμμεσο τρίποντο έκανε το 27-28.

Η απόδοση του Λάσμε σε άμυνα και επίθεση (12 πόντους) δεν έφτανε στον Παναθηναϊκό για να κρατήσει το προβάδισμα και έτσι η ρωσική ομάδα, που ήταν εύστοχη από την περιφέρεια και τον Πλάνινιτς να φτάνει τους 14 πόντους, ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 7 (46-39) στο τέλος του ημιχρόνου.

Τον ...πλήγωσαν άμυνα και Λάθη, αλλά είχε 3D

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τον έξι φορές Πρωταθλητής Ευρώπης, καθώς τα μαζεμένα λάθη (3) και η κακή άμυνα, έφεραν την Κίμκι στο +11 (54-43) σε μόλις 3,5λεπτά στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου.

Oι «πράσινοι» όμως έδειξαν ψυχή και με τα τρίποντα του αρχηγού Δημήτρη Διαμαντίδη κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στο καλάθι (61-59) στο τέλος του δεκαλέπτου και να μείνουν ζωντανοί για τη νίκη.

Τον ...έκλεψαν!

Το ντέρμπι μόλις είχε ξεκινήσει στη Μόσχα μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις βολές του Ματσιούλις 7 λεπτά πριν το τέλος να φέρνει το ματς στο 64-64. Ο Λιθουανός κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 67-66 με απίστευτο τρίποντο, όμως η Κίμκι Πλάνινιτς που έκανε πράγματα και θαύματα δεν άφησε τους «πράσινους» να χαρούν και στην επόμενη φάση ...απάντησε με τρίποντο!

Στον Παναθηναϊκό δεν έλειπαν οι χαμένες βολές του Λάσμε, αλλά είχαν και τους διαιτητές που στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν τρομερά πράγματα δίνοντας ουσιαστικά το ματς στους Ρώσους με ανύπαρκτα αντιαθλητικά! 30δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ανακάλυψαν αντιαθλητικό του Διαμαντίδη στον Λόντσαρ με το σκορ να είναι 74-74. Ο Λόντσαρ ευστόχησε στις βολές και στη συνέχεια η Κίμκι ξαναπήγε στις βολές για να «κλειδώσει» το ματς.

Όλα αυτά έκαναν και τον Αργύρη Πεδουλάκη να βγει από τα ρούχα του από τα όσα έβλεπε και η ρωσική ομάδα πήρε τη νίκη με 78-77 αφήνοντας τον Παναθηναϊκό στη τρίτη θέση του ομίλου του.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-39, 61-59, 78-77

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 2 (3ασ., 2κοψ.), Φριντζόν 13 (1/2τρίπ.), Βιάλτσεφ 6 (2/3τρίπ., 2λ.), Λόντσαρ 10 (1/6δίπ., 8/11β., 5ρ.), Ρίβερς 12 (3/6τρίπ., 2κλ.), Μόνια 6 (0/4τρίπ., 3ασ., 2κλ., 2λ.), Κβοστόφ, Ζουκανένκο (0/2δίπ.), Πλάνινιτς 16 (5/9δίπ., 0/2τρίπ., 6/8β., 3ασ., 5λ.), Ντέιβις 13 (5/8δίπ., 3/3β., 6ρ., 2ασ.), Νίλσεν (0/2δίπ., 2ασ., 2κοψ.)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4 (1/4τρίπ., 3λ.), Πάνκο 6, Ματσιούλις 15 (3/4δίπ., 2/4τρίπ., 3/5β., 5ρ., 2ασ.), Λάσμε 19 (5/8δίπ., 9/15β., 8ρ., 3κοψ.), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (2/4δίπ., 2/7τρίπ., 4/4β., 6ασ., 5κλ., 2λ.), Κίτσεν 2 (2λ.), Μπανκς 15 (3/7δίπ., 2/3τρίπ., 3/4β., 5ρ.), Σκορδίλης (0/1δίπ.), Σχορτσανίτης