Μετά την ήττα από την Εφές στην Πόλη ο Παναθηναϊκός ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να κάνει το 2-1 στη τρίτη αγωνιστική του Τοp-16 της Euroleague. H Oυνικάχα πάντως ήρθε στην Αθήνα για να δυσκολέψει τις προσπάθειες των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη και τα κατάφερε, με τους Ανδαλουσιανούς να ακολουθούν τον Παναθηναϊκό στο σκορ καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Με τις προσπάθειες του Ματσιούλις κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ ωστόσο τα λάθη έδιναν την ευκαιρία στην Ουνικάχα να διατηρείται σε απόσταση αναπνοής από το Τριφύλλι.

Προβλημάτιζε η εμφάνιση

Ύστερα από το 23-19 της πρώτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να χτίσει κι άλλο την διαφορά αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Μπανκς μπορεί να έφτασε τα 3/3 τρίποντα, μόλις η Μάλαγα είχε περάσει μπροστά στο σκορ με 34-33 και τελικά το Τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια με 39-37.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν επικίνδυνα στην τρίτη περίοδο, καθώς τα ποσοστά ευστοχίας ήταν χαμηλά για τον Παναθηναϊκό, ενώ η Μάλαγα έπαιρνε και τα ριμπάουντ. Μ΄ αυτά και μ΄ αυτά οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και μάλιστα με έμμεσο τρίποντο του Ντράγκιτς λίγο πριν το τέλος της περιόδου να φύγουν με 3 πόντους (55-58).

Η μία εύστοχη βολή του Διαμαντίδη έστειλε τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -2 (56-58) και η εικόνα των «πράσινων» θα έπρεπε να αλλάξει αισθητά για να έρθει η νίκη.

Σοκ με Διαμαντίδη και ...πάθος

Ο Παναθηναϊκός έδινε τη μάχη για να περάσει μπροστά και σε μία φάση για το ριμπάουντ, ο Διαμαντίδης χτύπησε στον αστράγαλο παγώνοντας το ΟΑΚΑ και κρατώντας εκτός μάχης τον αρχηγό.

Η απουσία του Μήτσου ήταν σημαντική καθώς 5,30 λεπτά από το τέλος ο Παναθηναϊκός έχασε τον ηγέτη του, όμως αυτό έδωσε πείσμα στους παίκτες του Πεδουλάκη οι οποίοι έπαιξαν και για τον 3D! Ο Γκιστ πήρε φωτιά βάζοντας 17 πόντους με 3/5 τρίποντα, τη στιγμή που και ο Ματσιούλις ...πυροβολούσε από την περιφέρεια για να ξεφύγουν οι «πράσινοι» με 9πόντους 2,14 από το τέλος!

Ο Ούκιτς ήταν η ...παραφωνία στο τέλος και έβαλε την Μάλαγα ξανά στο ματς, όμως ο Παναθηναϊκός ύστερα από την ανατροπή που έκανε χωρίς τον Διαμαντίδη και το πάθος που έβγαζε δεν γινόταν να χάσει το παιχνίδι.

Το θρίλερ τελείωσε και είχε ... happy end για τον Παναθηναϊκό που πήρε την δεύτερη νίκη του στο Top-16 με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 56-58, 78-73

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσιούλις 14 (4/6 τρ), Καπόνο 7 (1 τρ), Ούκιτς 5, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 17 (3/5 τρ, 4 ριμπ, 2 κοψ) , Μπανκς 14 (3/3 τρ), Σχορτσανίτης 4

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 11, Ουίλιαμς, Λίμα, Πάνκο 11, Βιδάλ 5, Ουρτασούν 8, Κάλογουεϊ 14, Πέροβιτς 4, Βάσκες 4, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 5