Facebook Pixel Ρόκο n' Roll!
| 2013-02-22 00:37:00

Ρόκο n' Roll!

Μεγάλο "διπλό" στη Λιθουανία ο Παναθηναϊκός, αγκαλιάζει την πρόκριση στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκα. Νίκησε 78-73 τη Ζαγλκίρις και έφτασε στις 5 νίκες στο Top-16. Απίστευτα πράγματα ο Ούκιτς!

Το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου στο top-16 της Euroleague έστελνε τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας για το ματς με την Ζαλγκίρις, την οποία το Τριφύλλι είχε νικήσει με 67-66 στο ΟΑΚΑ και στόχος ήταν η νίκη για να ξεφύγει δύο νίκες από τους Λιθουανούς.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το ματς στη κατάμεστη «Zalgiris Arena» και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, με τους γηπεδούχους πάντως να κρατάνε το προβάδισμα χάρη στην ευστοχία τους.

Τα ριμπάουντ δεν βοηθούσαν τον Παναθηναϊκό, αλλά οι προσπάθειες του Διαμαντίδη και οι ασίστ του αρχηγού κρατούσαν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη από κοντά στο σκορ. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου είδαμε και τη φάση της χρονιάς με τον Διαμαντίδη να βρίσκει από το κέντρο του γηπέδου με alley oop τον Γκιστ και τον Αμερικανό να καρφώνει.

Το σκορ δεν ξέφυγε μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς υπήρχε ισορροπία σε όλους τους τομείς αλλά τα ριμπάουντ (22-14) έκαναν την διαφορά για να πάει η Ζαλγκίρις στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-40.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε το προσπέρασμα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Ματσιούλις (50-49), με τον αγώνα να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο. Κανονικό ντέρμπι στο Κάουνας, λοιπόν, Παναθηναϊκός και Ζαλγκίρις πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (58-56) και η τελευταία περίοδος ήταν η ευκαιρία του Τριφυλλιού για να φύγει με το διπλό από την Λιθουανία.

Στη κόψη του ξυραφιού ο Παναθηναϊκός που κρατούσε σε απόσταση βολης την Ζαλγκίρις, κατάφερε 2,30 λεπτά πριν το τέλος να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (75-69) με το τρίποντο και το lay up του Ούκιτς ο οποίος ήταν ο κορυφαίος μαζί με τον Διαμαντίδη.

Δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς ο Παναθηναϊκός έτσι όπως εξελίχθηκε, ειδικά με την εμφάνιση του Ούκιτς που έκανε τρομερά πράγματα στο παρκέ (21πόντους). Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης έφυγαν με διπλό πρόκρισης από το Κάουνας με 78-73 και την επόμενη Παρασκευής υποδέχεται την Αναντολού στο ΟΑΚΑ με στόχο τη νίκη και στο βάθος την ανατροπή του -14 από τον πρώτο αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 58-56, 73-78

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 9 (1/3τρίπ., 2ασ., 2λ.), Πόποβιτς 10 (0/3τρίπ., 3ασ., 3λ.), Λαβρίνοβιτς Ντ. 4 (0/2τρίπ., 6ρ.), Γιουσκεβίτσιους (0/2δίπ., 0/1ρίπ.), Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 5 (1/2τρίπ.), Λαφαγέτ 15 (2/4δίπ., 3/9τρίπ., 2/2β., 5ασ., 3λ.), Καουκένας 4 (2/8δίπ., 0/2τρίπ., 5ρ.), Φουτ 7 (5ρ., 2κοψ.), Λαβρίνοβιτς 11 (4/4δίπ., 1/2τρίπ.)

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 8 (1/1δίπ., 1/5τρίπ., 3/4β., 2ρ., 1ασ.), Ματσιούλις 4 (2/4δίπ., 0/5τρίπ., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ.), Καπόνο 4 (1/2τρίπ., 1/2β., 1λ.), Ούκιτς 21 (5/6δίπ., 3/4τρίπ., 2/4β., 4ρ., 6ασ.), Τσαρτσαρής 4 (2/3δίπ., 1ρ., 1κλ., 1κοψ.), Διαμαντίδης 13 (0/1δίπ., 4/10τρίπ., 1/2β., 2ρ., 10ασ., 2κλ., 3λ.), Γκιστ 12 (6/11δίπ., 0/2τρίπ., 0/1β., 9ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Ξανθόπουλος (0/1τρίπ., 2ρ.), Σχορτσανίτης 3 (1/2δίπ., 1/2β., 1ρ., 1κοψ., 1λ.)