Facebook Pixel Να μπει κανείς ή ...Μακαμπί;
| 2013-03-22 23:54:00

Να μπει κανείς ή ...Μακαμπί;

Εκεί που ο Ολυμπιακός μπορούσε να μπει ως 2ος στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκα, τώρα κινδυνεύει να μην μπει καθόλου. Έχασε 67-73 από τη Μακάμπι στο ΣΕΦ και τώρα 4πλή ισοβαθμία (Σιένα, Ολυμπιακός, Μακάμπι, Κίμκι) στη 2η θέση του 6ου ομίλου.

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει μεγάλο διπλό στο Ισραήλ (78-77), ωστόσο τώρα τα πράγματα στο ΣΕΦ δεν ήταν καλά και μάλιστα η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το δώρο της Μπεσίκτας η οποία νίκησε στη Πόλη της Σιένα.

Με τον Οχαγιόν και τον Λόγκαν να μπαίνουν με φόρα στο παρκέ του ΣΕΦ η Μακάμπι πήρε από την αρχή την διαφορά στο σκορ, βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση και τον Ολυμπιακό να δείχνει αγχωμένος. Έτσι λοιπόν η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +8 για την Μακάμπι με 21-13 και η συνέχεια θα έβαζε τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κυνηγάνε στο σκορ.

Τα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 20-11 για την Μακάμπι και όσο ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει έμενε ακόμη πιο πολύ πίσω στο σκορ πραγματοποιώντας ίσως το χειρότερό του ματς στην Euroleague. Το ημίχρονο τελείωσε με το 41-23 για την Μακάμπι, όμως η αντίδραση ήρθε στα δύο επόμενα δεκάλεπτα.

Ο Σπανούλης πήρε το όπλο του, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με ψυχή στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Ένα γρήγορο σερί 11-3 μάζεψε την διαφορά στους 10 (34-44) και έδινε την ελπίδα για την ανατροπή, καθώς όσο περνούσε ο χρόνος και ο Ολυμπιακός μείωνε τόσο η Μακάμπι έχανε την ψυχολογία της κάτι που την οδήγησε σε λάθη.

Αν και αργά ο Ολυμπιακός είχε ξυπνήσει, μείωσε σε τρεις (53-56) και το ματς έγινε ντέρμπι στο ΣΕΦ! Δυστυχώς όμως αυτό δεν έφτανε και 1,32 από το τέλος, με τα 24'' να τελειώνουν για την Μακάμπι, ο Σμιθ σούταρε από το ...σπίτι του με τον Παπανικολάου κολλημένο πάνω του και το έβαλε κάνοντας το 62-68.

Εκεί και σε συνδυασμό με το λάθος στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού όλα είχαν τελειώσει και η Μακάμπι πήρε τη νίκη και την διαφορά με 67-73 και τα πράγματα να μπλέκουν ακόμα περισσότερο στον όμιλο...

Tα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4 (5ριμπ), Λο 10 (2τριπ, 4λαθ), Άντιτς 7, Σπανούλης 19 (2τριπ, 4λαθ, 4ας), Περπέρογλου5 (1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7 (2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 20 (4τριπ), Τζέιμς 9 (10ριμπ, 4κοψ), Σμιθ 13 (3τριπ, 6ριμπ), Χίκμαν 16 (1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ-Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 8 (1τριπ, 4ασ), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.