Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός κόντρα στην Εφές, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκε τελικά να πάρει τη νίκη στο ΣΕΦ με 71-53 και να κάνει το 2-0 στην σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπανούλης με 15 πόντους σε μόλις 27 λεπτά, ενώ τον ακολούθησε ο Άντις με 11.

Η εμφάνιση και κυρίως η άνετη νίκη, είχε ως αποτέλεσμα οι οπαδοί του Ολυμπιακού που γέμισαν σχεδόν το ΣΕΦ, να τραγουδούν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο για τη νίκη στην Πόλη, αλλά και για το Ευρωπαϊκό που θέλουν να έρθει...

Μπήκε πάλι... κοιμισμένος

Ο Ολυμπιακός για ακόμα ένα παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά, με αποτέλεσμα στα πρώτα πέντε λεπτά να έχει βάλει μόλις δύο πόντους (δύο βολές ο Σπανούλης!!) και να χάνει 2-12! Μετά το 5' όμως και μετά από φωνές του Μπαρτζώκα, οι «ερυθρόλευκοι» ξύπνησαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 6-12. Οι Τούρκοι παρόλα αυτά με πόντους αποκλειστικά κάτω από την ρακέτα ξέφυγαν στο 7-16 και κάπου εκεί έχασαν την συγκέντρωσή τους. Άρχισαν να «πυροβολάνε» από μακριά, αστόχησαν σε πολλά τρίποντα και έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-16.

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σου, Anytime με την εγγύηση της INTERAMERICAN

Πάτησε γκάζι με Σπανούλη οδηγό!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το... σκηνικό άλλαξε για τα καλά και ο Ολυμπιακός έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς. Με τον Χάινς να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους ξέφυγε στο 231-18 και παρότι η Εφές μείωσε σε 23-22, στην συνέχεια... μίλησε ο Σπανούλης. Ο αρχηγός των Πειραιωτών με ένα τρίποντο και ένα λέι απ διαμόρφωσε το 28-22 και έδωσε το έναυσμα. Τελικά, με τους Τούρκους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και τον Πρίντεζη να κάνει ένα σερί 4-0 στο φινάλε, το ημίχρονο έκλεισε στο 35-26. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπανούλης με 11 πόντους και 5 ασίστ.

Θα βάλουν μυαλό με το Ευρωπαϊκό...

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά το ημίχρονο, ήταν εμφανές πως ο Ολυμπιακός έπαιζε μόνος του. Οι Πειραιώτες ήταν τουλάχιστον ...ένα επίπεδο καλύτεροι και δικαιολογημένα οι οπαδοί του άρχισαν να τραγουδάνε για το Ευρωπαϊκό. Μάλιστα, γρήγορα – γρήγορα προηγήθηκε 39-29 και με έξι σερί πόντους του Χάινς 46-34, ενώ το... κερασάκι ήταν το τρίποντο του Πρίντεζη για το 49-34 στο 26'. Κάπου εκεί όμως ξύπνησε και η Εφές, η οποία με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 49-40, ωστόσο μετά από συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και από τους δύο, ο Σλούκας με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έγραψε το 52-40 και ξεσήκωσε την εξέδρα!

Βροχή από τρίποντα και τώρα... Πόλη!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και με ένα σερί 10-1 (δύο τρίποντα από Άντιτς, ένα από Παπανικολάου και ένα κάρφωμα του Χάινς) εκτόξευσε την διαφορά στο +21, 62-41 στο 34'! Ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε και το ματς και ξεκίνησε το πάρτι από την εξέδρα, καθώς η Εφές δεν έδειχνε διάθεση να κυνηγήσει. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέχρι και στο 69-47, ενώ τελικά νίκησαν με 71-53 και έκαναν το 2-0 στην σειρά.

Δεκάλεπτα: 14-16, 35-26, 52-40, 71-53
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 3, Άντιτς 11 (3), Σπανούλης 15, Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5 (1), Πάουελ 4, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (1), Κατσίβελης.
Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 8, Βούγιασιτς 2, Ερντέν 3, Τουντσερί, Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 11, Σαβάνοβιτς 5 (1), Λούκας 4, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 11.