Ο Ολυμπιακός παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο για τρία δεκάλεπτα και όταν... ξύπνησε στην τελευταία περίοδο, ήταν δύσκολο να κατεβάσει την διαφορά κάτω από δέκα πόντους. Έτσι λοιπόν, έχασε από την εύστοχη σήμερα Εφές με 83-72 και η σειρά πήγε στο 1-2.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Λο με 19 πόντους, ακολούθησε ο Πρίντεζης με 11 και ο Χάινς με 10. Στους πέντε έμεινε ο Σπανούλης που αγωνίσθηκε 24 λεπτά.

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σου, Anytime με την εγγύηση της INTERAMERICAN

Και πάλι κακό ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός, όπως συνηθίζει άλλωστε στα περισσότερα παιχνίδια του, ούτε σήμερα ξεκίνησε καλά κόντρα στην Εφές και έδωσε την ευκαιρία στους Τούρκους να προηγηθούν εύκολα και γρήγορα 6-2 και 12-9. Οι Πειραιώτες έχαναν για περίπου πέντε λεπτά όλα τα αμυντικά ριμπάουντ, ενώ στην επίθεση έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Ωστόσο, με δύο καλές άμυνες και δύο πετυχημένους αιφνιδιασμούς του Λο ισοφάρισε σε 17-17. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-17 υπέρ της Εφές.

Προηγήθηκε και... αγχώθηκε!

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Εφές προηγήθηκε 21-17 και 27-22, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στον πόντο και τις δύο φορές με τρίποντα των Λο και Άντιτς! Μάλιστα, στο 16' της αναμέτρησης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-28, ωστόσο κάπου εκεί ήρθε το... μπλακ άουτ! Οι Πειραιώτες με κακή άμυνα και πολλά λάθη στην επίθεση δέχθηκαν ένα σερί 10-1 (μία βολή του Πρίντεζη) και τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 37-29. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό στα πρώτα είκοσι λεπτά ήταν ο Λο με εννιά πόντους, ενώ ο Πρίντεζης είχε έξι.

Το χειρότερο δεκάλεπτο της σειράς...

Οι Πειραιώτες επιστρέφοντας από το ημίχρονο, ήταν σαν να μην μπήκαν ποτέ στο παρκέ, καθώς γρήγορα – γρήγορα βρέθηκαν να χάνουν με 44-31. Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος επιθετικά και αμυντικά και έκανε πολλά εύκολα λάθη. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν προσωρινά με τρίποντα των Πρίντεζη και Παπανικολάου σε 44-34 και 47-37, όμως οι Τούρκοι με εκπληκτικές επιθέσεις έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 65-50. Η εικόνα της ελληνικής ομάδας σε αυτό το δεκάλεπτο, ήταν σίγουρα η χειρότερη που έχουμε δει σε αυτή την σειρά των αγώνων με την Εφές.

Θα τα ξαναπούν...

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τα δώσει όλα και να κυνηγήσει μέχρι τέλος τη νίκη. Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά και στο 33' να βρέθηκε να χάνει 67-52, ωστόσο στο 35' με έναν εκπληκτικό Χάινς είχε μειώσει στο -9 και είχε κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο μετά από αρκετή ώρα. Στο σημείο αυτό λοιπόν, ξύπνησε και ο άποντος στο δεύτερο ημίχρονο Λο, ο οποίος με πέντε πόντους σερί, μείωσε σε 71-64 και έβαλε στο ματς... φωτιά. Παρά την αντεπίθεση όμως των Πειραιωτών, η Εφές αντέδρασε σωστά και τελικά πήρε τη νίκη με 83-72 και μείωσε σε 1-2 στην σειρά. Έτσι λοιπόν, οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού της για την Παρασκευή.

Δεκάλεπτα: 19-17, 37-29, 65-50, 83-72

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 17 (3/5τριπ, 5λαθ, 5ασ), Βούγιασιτς 8 (2/2τριπ), Ερντέν 15 (9ριμπ), Τουντσερί, Σιπ 7 (1/2τριπ, 5ριμπ), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 15 (1/2τριπ, 3ριμπ), Γκόρντον 13 (1/3τριπ, 9ριμπ, 7ασ), Μπάρατς 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας) : Χάινς 10 (5ριμπ), Λο 19 (3/5τριπ), Άντιτς 5 (3ριμπ), Σπανούλης 4 (5λαθ, 8ασ), Περπέρογλου 9 (1/4τριπ), Σερμαντίνι 2 (2κλεψ, 1λαθ, 1ασ), Σλούκας 5 (4ασ), Πάουελ 4 (2ριμπ), Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11 (2/3τριπ, 3ριμπ), Παπανικολάου 3 (7ριμπ, 1λαθ), Κατσίβελης.