Μετά την άνετη νίκη επί της Λαμποράλ Κούτσα στη Κύπρο, ο Παναθηναϊκός είχε... ντέρμπι στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα. Οι Σέρβοι είχαν μετατρέψει σε ΣΕΦ την «Χάλα Πιονίρ», με σημαίες, πανό και συνθήματα του Ολυμπιακού!

Ο Παναθηναϊκός δεν παρασύρθηκε στην αρχή από την καυτή ατμόσφαιρα και με τον Μπατίστ να κάνει το 4/4 και τον Ματσιούλις να βρίσκει στόχο από τα 6,75, το Τριφύλλι είχε το προβάδισμα στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού... εξαφανίστηκε, oι Σέρβοι πήραν τα ριμπάουντ και έτσι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-22. Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν ακόμη χειρότερη για την ομάδα του Αργύρη Πεδούλακη.

Κατηφόρα...

Μαζί με την άμυνα, χάθηκε και η επίθεση. Μόνο ο Παππάς είχε την εκρηκτικότητα για να διεισδύσει προς το καλάθι του Ερυθρού Αστέρα, αλλά χωρίς βοήθεια δεν μπορούσε να πάρει το ματς πάνω του. Ο Γκιστ σε κάκιστη μέρα, με αστοχία, άσχημες άμυνες και... πουθενά στα ριμπάουντ, για να έρθει η ευστοχία των «ερυθρολεύκων» από την περιφέρεια.

Μπλάζιτς και Σιμόνοβιτς ήταν εκείνοι που έβαζαν τα δύσκολα στην πράσινη άμυνα και ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο καλούταν να γυρίσει μία διαφορά 15 πόντων (48-33).

Βρήκε τον... Παππά!

Λες και... ξύπνησαν! Ο Παναθηναϊκός στη τρίτη περίοδο μπήκε για να παίξει τρομερή άμυνα, τον Παππά να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι μέχρι τώρα με την πράσινη φανέλα και το Τριφύλλι να καλύπτει την διαφορά.

12-0 το πράσινο σερί για να γίνει το 48-33, 48-45! Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε το δρόμο για το καλάθι 4:55 από το τέλος της περιόδου, αλλά τότε οι στροφές του Παναθηναϊκού έπεσαν. Ο Διαμαντίδης έφτανε τα 1/9 τρίποντα (!), τη στιγμή που οι Σέρβοι έβρισαν τον ρυθμό τους για να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Το καλό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι μείωσε το -15 και πήγαινε στη τελευταία περίοδο με ντεζαβαντάζ 8 πόντων, όσου σημείωσε και ο Ερυθρός Αστέρας στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το είχε, αλλά το έστειλε στη παράταση

Μπορεί να μην είχε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στα τελευταία 10λεπτά του αγώνα, αλλά ο Παναθηναϊκός έβγαλε στο τέλος ψυχή και γύρισε το ματς! Τρίποντο ο Μπράμος, τρίποντο ο Διαμαντίδης, έμμεσο τρίποντο ο Παππάς και 3/4 βολές του Ματσιούλις που προηγήθηκαν για να γίνει το 67-69, 1:30 από το τέλος!

Το ματς το έστειλαν οι Σέρβοι στις βολές, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν ήταν εύστοχος και είχαν δίκιο. Λάσμε και Διαμαντίδης έβαζαν από μία και ήρθε ο Σιλμπ με τρίποντο στα 10΄΄ από το τέλος να ισοφαρίσει σε 74-74.

Δεν θα το έχανε!

Μπράμος-Ματσιούλις μπήκαν ζεστά στη παράταση με τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να μη θέλει να χάσει ματς για δεύτερη φορά στη παράταση, όπως έγινε στη Λιθουανία κόντρα στην Λιέτουβους. Το σκορ έπαιζε μεταξύ τεσσάρων και δύο πόντων για το Τριφύλλι, ο Παππάς έφτασε τους 24 πόντους, ο Μπατίστ έβαλε καλάθια εμπειρίας, ο Ματσιούλις είχε τη λύση όταν η μπάλα έκαιγε και ο Παναθηναϊκός έφευγε με τη νίκη από το Βελιγράδι!

Το 90-86 έδωσε στην ομάδα αυτό που άξιζε με βάση την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, με μεγάλο κέρδος για τον Παναθηναϊκό να είναι η εξαιρετική εμφάνιση του Παππά!

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2 (0/1τρίπ.), Λάζιτς, Μπλάζιτς 14 (4/5δίπ., 2/7τρίπ., 2κλ., 3λ.), Σιμόνοβιτς 7 (1/6τρίπ., 7ρ., 3ασ.), Μαριάνοβιτς 4 (2λ.), Ραντένοβιτς 10 (3/3δίπ., 0/1τρίπ., 4/6β., 2λ.), Κάτιτς 12 (4/6δίπ., 4/6β., 5ρ., 4λ.), Νέλσον 1 (0/3δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 4ασ.), Τζένκινς 17 (3/7δίπ., 3/4τρίπ., 2/2β., 2ασ., 4κλ., 4λ.), Σιλμπ 19 (3/7δίπ., 2/4τρίπ., 7/7β., 5ασ., 3λ.)

Συνολική στατιστική:
Ερυθρός Αστέρας: 21/38δίπ., 8/24τρίπ., 20/27β., 25-10ρ., 17ασ., 11κλ., 2κοψ., 20λ.
Παναθηναϊκός: 15/30δίπ., 10/25τρίπ., 30/38β., 22-5ρ., 16ασ., 15κλ., 3κοψ., 17λ.