Facebook Pixel Έτσι διαλέγει και... Τop-αντιπάλους!
| 2013-12-13 20:33:00

Έτσι διαλέγει και... Τop-αντιπάλους!

O Παναθηναϊκός με τρομερούς τους Φώτση, Ούκιτς και Διαμαντίδη διέλυσε την Κούμπαν (82-63) και με τέτοιες εμφανίσεις δεν φοβάται κανέναν στο Τop-16. Διαβάστε τα σενάρια.

Mετά τη νίκη του επί του Ερυθρού Αστέρα ο Παναθηναϊκός δεν είχε... θέμα πρόκρισης, αλλά έψαχνε το καλύτερο πλασάρισμα για το top-16. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε την... εκδίκησή της από την Κούμπαν για την ήττα στο Ηράκλειο και με τέτοιες εμφανίσεις πάει με φόρα στο Top-16.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς και ο Διαμαντίδης έδειχνε πως βρισκόταν σε καλή ημέρα, όπως και όλη η ομάδα του Τριφυλλιού. Οι Ρώσοι με τον Γιασάιτις κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-21), αλλά η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους «πράσινους».

Τα τρίποντα, από Διαμαντίδη και Φώτση, αυτή την φορά έμπαιναν, ο Παναθηναϊκός ανέβαζε τα ποσοστά του από τα 6,75 και έδωσε ρεσιτάλ στη δεύτερη περίοδο αφήνοντας την Κούμπαν να σκοράρει μόλις 7 πόντους και την διαφορά να εκτοξεύεται στο ημίχρονο στο +16 (46-30).

Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τρομερή ενέργεια στην επίθεση, σωστές επιλογές και σχεδόν τα μισά λάθη από τη Κούμπαν. Διαμαντίδης, Ούκιτς και Φώτσης έδιναν ρεσιτάλ, όλα έμπαιναν και το Τριφύλλι ανέβαζε την διαφορά στους 22 (66-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου, έχοντας κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη.

Η μεγάλη εμφάνιση του Παναθηναϊκού έδειξε πως δεν γίνεται να τον θεωρεί κανείς εύκολο αντίπαλο για το top-16 και η εμφατική νίκη με 82-63, παρά τα προβλήματα! Η τριάδα Φώτσης (17π.), Ούκιτς (17π.) και Διαμαντίδης (12π.) ήταν εκπληκτική, αλλά και οι Κάρι-Μπράμος βοήθησαν τα μέγιστα για το διπλό.

Τα σενάρια

Πλέον ο Παναθηναϊκός αν νικήσει την Μακάμπι και η Κούτσα την Λοκομοτίβ θα βγει δεύτερος και θα πέσει στον όμιλο του Ολυμπιακού, ενώ αν οι Ρώσοι νικήσουν στην Ισπανία οι «πράσινοι» θα τερματίσουν τρίτοι και δεν θα βρεθούν με τους «ερυθρόλευκους». Με ήττα από την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ και νίκη της Κούτσα επί των Ρώσων θα τερματίσει τέταρτος (βρίσκει Ολυμπιακό), αλλά με νίκη της Λοκομοτίβ θα παραμείνει τρίτος.

*Οι θέσεις 2-4 οδηγούν τον Παναθηναϊκό στο... αιώνιο ντέρμπι, ενώ οι 1-3 στον όμιλο της Ρεάλ.