Facebook Pixel Πήγε για κοστούμι και του πήρανε τις κάλτσες...
| 2014-01-10 00:22:00

Πήγε για κοστούμι και του πήρανε τις κάλτσες...

Πρώτη φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό. Και τι ήττα! Η Αρμάνι τον συνέτριψε 81-51 στο Μιλάνο για τον 5ο όμιλο του Top-16. Μέχρι και στο -34 βρέθηκαν οι Πρωταθλητές Ευρώπης!

Μετά τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα του Top-16 ο Ολυμπιακός ήθελε το 2/2 μέσα στο Μιλάνο, όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα... έσκασε και έχασε με τον χειρότερο τρόπο το αήττητο στην Euroleague.

Οι Ιταλοί προερχόντουσαν από την ήττα στο ΟΑΚΑ, αλλά η εμφάνιση που έκαναν κόντρα στον Ολυμπιακό ήταν εξαιρετική! Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σκορ από το τρίποντο, αλλά όσο ο Σλούκας και ο Σπανούλης έπαιρναν τις προσπάθειες πάνω τους κρατούσαν και το μικρό προβάδισμα.

21-16 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου υπέρ του Ολυμπιακού, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπειθαν! Η Αρμάνι πριν φύγει το ημίχρονο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και η τρομερή εμφάνιση των Χάκετ και Λάνκφορντ έβαζαν τον Ολυμπιακό να τρέχει και να μη φτάνει.

Aς... τελειώσει!

Το 39-32 του ημιχρόνου υπέρ των Ιταλών δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση το τι θα επακολουθούσε. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η Αρμάνι πάτησε τέρμα το γκάζι, έβαζε τα πάντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (63-40)! Η κατηφόρα δεν είχε τελειωμό για την ομάδα του Μπατζώκα η οποία δεν έβαζε ούτε ελεύθερο σουτ και έκλεισε την περίοδο με μόλις 8 πόντους έναντι 24 της Αρμάνι.

Μέχρι και στο +34 (76-42) έφτασε η διαφορά και στο τέλος το μόνο που ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να τελειώσει το ματς και να ξυπνήσουν από τον εφιάλτη. 3/18 τρίποντα, 81 πόντοι παθητικό, 51 στην επίθεση, 17/45 δίποντα και ό,τι άλλο να πεις είναι περιττό. Η χειρότερη εμφάνιση του Ολυμπιακού μετά από αρκετά χρόνια στην Εuroleague και πλέον χρειάζεται συγκέντρωση, καθώς υπάρχει δρόμος ακόμα στο Τop-16 και δύσκολο ματς με την Μπαρτσελόνα.

Tα δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Μπάνκι): Tσερέλα 5 (1/1 δ., 1/2 τρ.,4ρ.), Μέλι 3 (1/5 τρ., 4ρ., 1ασ., 3κοψ.), Χάκετ 17 (5/10 δ., 2/4 τρ., 1/2 β., 3ρ., 1 λ., 3ασ.), Κανγκούρ (0/1δ., 0/1 τρ., 4ρ.), Λάνγφορντ 29 (4/7δ., 5/6 τρ., 6/9 β., 4ρ.,2κλ. 5 λ.), Σάμουελς (0/1δ.), Τουρέ, Γουάλας 2 (1/1 δ., 2ρ., Λαουάλ 10 (3/5δ., 4/6 β., 9ρ., 2λ., 5 κοψ.), Μος 2 (1/2 δ., 2ρ.), Τζέρελς 13 (1/5 δ., 3/3 τρ., 2/2 β., 2ρ., 2κλ.,3ασ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 3 (1/3 δ., 1/4 β., 5ρ., 2 κλ., 2 λ., 1ασ.), Σπανούλης 8 (4/9 δ., 0/4 τρ., 3ρ., 4 λ., 6ασ.), Περπέρογλου 3 (0/4 δ., 1/2 τρ., 2ρ., 2 λ.), Σλούκας 7 (1/4 δ., 1/2 τρ., 2/2 β., 1ρ,., 1 κλ., 2 λ.), Κόλιντς (0/1 δ.,) Σίμονς 6 (2/4 δ., 2/3 ω., 6ρ., 1 λ., 1 κοψ.), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12 (6/14δ., 0/3 τρ., 6ρ., 2λ., 1ασ.), Μάντζαρης 7 (2/3δ., 1/3 τρ., 1ρ., 1κλ., 3 ασ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 5 (1/3δ., 0/4 τρ., 3/3 β., 4ρ., 3 κλ., 1λ., 1ασ.).