Facebook Pixel Κρίση ...ισπανικού!
| 2014-02-14 00:26:00

Κρίση ...ισπανικού!

Την τρίτη του διαδοχική ήττα στο Top 16 της Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μετά από τη Φενέρ και τη Μπαρτσελόνα, έχασε στην Ισπανία και από τη Μάλαγα με 87-71.

Οι «πράσινοι» ήταν σε κάκιστη ημέρα, έκαναν αμέτρητα λάθη σε επίθεση και άμυνα και έχοντας τεράστιο πρόβλημα στα ριμπάουντ γνώρισαν μία ήττα που τους βάζει σε περιπέτειες και τους υποχρεώνει να βλέπουν ως... μονόδρομο τη νίκη με τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρι με 14 πόντους (όλους από το πρώτο ημίχρονο), 13 είχε ο Ματσιούλις και από 10 οι Λάσμε – Διαμαντίδης.

«Φωτιά» ο Κάρι, πρόβλημα στα ριμπάουντ...

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ισοδύναμες και φυσικά... αποφασισμένες για τη νίκη. Πάναθηναϊκός και Μάλαγα πήγαιναν μαζί στο σκορ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπράμος να ευστοχεί σε δύο τρίποντα αρχικά για το 8-8 και στην συνέχεια να δίνει την σκυτάλη στον Κάρι, ο οποίος με τρία τρίποντο διαμόρφωσε το 15-15 και τελικά το 20-23, με το οποίο έκλεισε και η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε... φορτσάτος και με τον Κάρι να «πυροβολεί» από πάντου προηγήθηκε 23-30, όμως κάπου εκεί οι μηχανές έσβησαν και ξεκίνησαν τα λάθη σε άμυνα και επίθεση. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να πάρουν τα αμυντικά ριμπάουντ για μεγάλο διάστημα και έτσι η Μάλαγα με δεύτερες επιθέσεις όχι μόνο κάλυψε γρήγορα την διαφορά, αλλά προσπέρασε με 31-30 και 34-32. Οι «πράσινοι» βελτιώνοντας κάπως την επίθεση τους και με τον Μπατίστ να βοηθάει σημαντικά, έκανε το 36-38 με ωραίο κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 44-42 για τους Ισπανούς.

Κανένα ριμπάουντ, αμέτρητα λάθη!

Επιστρέφοντας από το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς βελτιωμένος και σίγουρα πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν μάλιστα 44-46 με τον Λάσμε και παρότι στο 24' βρέθηκαν να χάνουν 52-46, πολύ γρήγορα το γύρισαν και με συνεχόμενους πόντους του Ματσιούλις στο 26' ήταν μπροστά με 54-57! Κάπου εκεί όμως «κόλλησαν», έχασαν τον δρόμο προς το καλάθι και με συνεχόμενα χαμένα ριμπάουντ, βρέθηκαν στο φινάλε της περιόδου να χάνουν με 61-57!

Και ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο θα έπρεπε ο Παναθηναϊκός να κάνει τη μεγάλη επιστροφή, αυτή δεν έγινε ποτέ. Οι Ισπανοί με τον Τούλσον να σκοράρει από παντού έφτασαν στο 69-61 και στο 77-66 στο 37'. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν στο σημείο εκείνο να κάνουν την αντεπίθεσή του, όμως χωρίς πλάνο και με... παιδικά λάθη όχι μόνο δεν πλησίασαν στο σκορ, αλλά είδαν τη Μάλαγα να ξεφεύγει και να παίρνει τελικά τη νίκη με 87-71.

Δεκάλεπτα: 20-23, 44-42, 61-57, 87-71.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις 3, Βιδάλ 4, Σουάρεθ, Γκρέιντζερ 16, Βάσκεθ 6, Τούλσον 20, Κουζμίνσκας 5, Ντράγκιτς 4, Χετσχάιμερ, Κέινερ-Μέντλεϊ 21, Στίματς 8.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 12, Κάρι 14, Μπατίστ 4, Φώτσης 4, Ούκιτς, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.