Facebook Pixel Είχε ψυχή και τους την έβγαλε!
| 2014-02-28 22:46:00

Είχε ψυχή και τους την έβγαλε!

Χωρίς Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έβγαλε την ψυχή της Φενέρ στην Πόλη και παρότι έχασε στο τέλος 74-78, πέτυχε μια μικρή ...νίκη! Κράτησε τη διαφορά των 13 πόντων του α΄ αγώνα για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας. Στο 4-4 Ολυμπιακός, ΠΑΟ, Φενέρ, Μάλαγα.

Με καθόλου καλά νέα δεν ξεκίνησε το βράδυ του Ολυμπιακού στη Κωνσταντινούπολη, καθώς ο Βασίλης Σπανούλης είχε ενοχλήσεις λόγω της τενοντίτιδας και έτσι ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν θα μπορούσε να έχει τον αρχηγό στη διάθεσή του.

Η Φενέρμπαχτσε είχε μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης μετά το κακό της ξεκίνημα στο top-16 και εκτός από τη νίκη που ήθελε επί του Ολυμπιακού, είχε και στο πίσω μέρος του μυαλού της την ανατροπή της ήττας στο ΣΕΦ με 13 πόντους (95-82).

Του ξέφυγε, αλλά την πέρασε!

Το ξεκίνημα δεν ήταν καθόλου καλό για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, με την Φενέρ να κάνει ένα γρήγορο σερί 9-0 και τον Ολυμπιακό να... ψάχνεται για να σταματήσει τον Μπογκντάνοβιτς. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια και με τον Στράτο Περπέρογλου να οδηγεί τον Ολυμπιακό, ήρθε το πρώτο προσπέρασμα στο σκορ (15-16) δύο λεπτά από το τέλος της περιόδου.

Με 12 πόντους στη πρώτη περίοδο για τον «Πέρπε» και το καλάθι του Κώστα Σλούκα με τη λήξη του χρόνου, ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά στο σκορ μετά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα (21-22)!

Ήταν ζωντανός...

Πιο ισορροπημένο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ΜακΚάλεμπ και Κλέιζα να κάνουν όλη τη δουλειά για την Φενέρ και τον Ολυμπιακό βέβαια να κυνηγάει στο σκορ. Το καλό για τους «ερυθρόλευκους» ήταν πως κάθε φορά που οι Τούρκοι πήγαιναν να ξεφύγουν, τα κρίσιμα τρίποντα (4/8) μπήκαν για τον Ολυμπιακό.

Τα πράγματα με την απουσία του Βασίλη Σπανούλη μόνο εύκολα δεν ήταν, φαινόταν η απουσία του, αλλά ο Ολυμπιακός έπρεπε να... ζήσει με αυτό το πρόβλημα. 41-38 το σκορ του ημιχρόνου υπέρ των Τούρκων και

Ο... πρώην την ζημιά

Άμεσα η Φενέρ στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τη διαφορά και πάλι στο +9, όπως στην αρχή του ματς. Ο Πρίντεζης με ένα προσωπικό σερί 5πόντων μείωσε σε 51-47, αλλά ένα φάουλ του Πέτγουεϊ έφερε την έκρηξη του Μπαρτζώκα, ο οποίος πήρε τεχνική ποινή και με το... 7-0 του Κλέιζα η Φενέρμπαχτσε έφερε και πάλι την διαφορά στους 9 (56-47).

Ο Κλέιζα είχε φτάσει τους 17 πόντους, η Φενέρ έβγαζε τις άμυνες και έτσι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει κάτι καλύτερο. Το -8 του τρίτου δεκαλέπτου (59-51) έδινε ελπίδες, ωστόσο ο δρόμος που είχε η ομάδα του Μπαρτζώκα μπροστά της ήταν πολύ δύσκολος...

Παραλίγο και θα... το έπαιρνε!

Όσο δεν ερχόταν η ανατροπή, με την Φενέρ να κρατάει γερά το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός σκεφτόταν και το +13 που είχε στο ΣΕΦ και τουλάχιστον αυτό δεν θα έπρεπε να χαθεί. Το σκορ έπαιζε μεταξύ 8 και 10 πόντων, αλλά με την ψυχή και την αδυναμία της Φενέρ να βάλει τα κρίσιμα σουτ ο Ολυμπιακός έφτασε 1λεπτό πριν τη λήξη σε απόσταση αναπνοής με το έμμεσο τρίποντο του Λοτζέσκι και το lay up του Σλούκα (74-72).

Η ανατροπή δεν ήρθε τελικά. Ο Ολυμπιακός ναι μεν έχασε με 78-74, αλλά κράτησε το πλεονέκτημα σε ισοβαθμία και πλέον ο όμιλος έχει πάρει για τα καλά φωτιά με τους «αιώνιους» να βρίσκονται στο 4-4 μαζί με Φενέρ και Μάλαγα!

Την ερχόμενη Πέμπτη ο Ολυμπιακός γυρίζει σπίτι του, όπου εκεί υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο σε ένα καθοριστικό ματς για τη μάχη της δεύτερης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-38, 59-51, 78-74

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 20 (5/6δίπ., 10/12βολ., 4ριμπ., 1κλ., 3ασ., 2λάθ.), Τζάκσον (1ριμπ., σε 3'02''), Ονάν 2 (1/3δίπ., 0/1τρίπ., 0/1βολ., 1ριμπ., 2λάθ.), Μπιέλιτσα Ν. 8 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/2βολ., 8ριμπ., 1κλ., 2ασ., 2λάθ.), Μαχμούτογλου 3 (1/3τρίπ., 2ριμπ.), Κλέιζα 21 (4/7δίπ., 2/5τρίπ., 7/7βολ., 8ριμπ., 1ασ.), Τουρκιλμάζ, Σέκουλιτς 2 (2/2βολ., 4ριμπ., 1ασ.), Σάβας (1ριμπ., σε 3'05''), Ζόριτς 9 (4/7δίπ., 1/1βολ., 2ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 9 (4/7δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 1κλ., 3ασ., 2λάθ.), Πρέλντζιτς 4 (2/5τρίπ., 1ριμπ, 3ασ., 2λαθ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ (0/1τρίπ., 1ριμπ., 1ασ., 1λάθ. σε 13'25''), Ντάνστον 9 (4/6δίπ., 1/3βολ., 7ριμπ., 2ασ.), Περπέρογλου 17 (3/7δίπ., 2/3τρίπ., 5/6βολ., 4ριμπ., 2ασ., 1λάθ.), Σλούκας 17 (4/6δίπ., 2/4τρίπ., 3/4βολ., 1ριμπ., 1κλ., 4ασ., 2λάθ.), Κόλινς (0/3δίπ., 0/1τρίπ., 1ριμπ., 2ασ., 2λάθ.), Σίμονς 4 (2/3δίπ., 0/2βολ., 3ριμπ., 1κλ., 1λάθ.), Πρίντεζης 10 (3/8δίπ., 1/1τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 1κλ., 2ασ., 1λάθ.), Μαντζαρης 10 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμπ., 2κλ.), Κατσίβελης (3'10''), Λοτζέσκι 7 (3/5δίπ., 0/2τρίπ., 1/1βολ., 6ριμπ., 1κλ., 2ασ.), Μουν (0/3τρίπ., 1λάθ. σε 6'56'')