Facebook Pixel Αυτά που πρέπει, ο Πρωταθλητής τα παίρνει!
| 2014-03-28 00:27:00

Αυτά που πρέπει, ο Πρωταθλητής τα παίρνει!

Παρά τις απουσίες Περπέ - Πριντ, ο Ολυμπιακός, με κορυφαίο τον Σπανούλη, νίκησε 80-63 στη Μάλαγα, έκανε το 6-6 στο Top16 της Ευρωλίγκα, βλέπει πλέι-οφ και υπενθυμίζει γιατί είναι ο Πρωταθλητής Ευρώπης!

Με εμφάνιση Πρωταθλητή Ευρώπης, ο Ολυμπιακός, με απόντες Πρίντεζη, Περπέρογλουμ νίκησε άνετα στη Μάλαγα την τοπική ομάδα με 80-63 πήγε στο 6-6 και κρατάει την υπόθεση-πρόκριση στα χέρια του, στα ματς που ακολουθούν με Εφές και Παναθηναϊκό. Με ποσοστό πάνω από 70% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, οι ερυθρόλευκοι με μπροστάρηδες τους Σπανούλη και Λοτζέσκι στην επίθεση, ήλεγξαν από την αρχή το ματς και ουσιαστικά το καθάρισαν στην 3η περίοδο. Πολύ καλή δουλειά από τον Μάντζαρη στην οργάνωση, ενώ βοήθησαν πολύ στις άμυνες οι Πετγουέι και Σίμονς, όπως και ο Σερμαντίνι! Ομάδα ρυθμού η Μάλαγα δεν απείλησε ουσιαστικά τον Ολυμπιακό, με κακά ποσοστά και σε άσχημη μέρα όλα τα ατού της.

Με Παπαπέτρου στην αρχική 5άδα, ο Ολυμπιακός με 4 πόντους του Σερμαντίνι προηγήθηκε 2-4, αλλά χάρη στα λάθη της Μάλαγα και τα επιθετικά ριμπάουντ οι ερυθρόλευκοι ήλεγξαν το ρυθμό και πήγαν τη διαφορά στο +10 (2-12) με σερί τρίποντα των Παπαπέτρου, Σπανούλη και κάρφωμα του Γεωργιανού από κλέψιμο του Ντάνστον, που έκαναν πάρτι σε άμυνα και επίθεση! Οι "βόμβες" των Λοτζέσκι, Σπανούλη στο 6` έκαναν το 5-20, με τον αρχηγό των πρωταθλητών Ευρώπης να έχει στο 10 πόντους στο 10-24! Με ένα μικρό σερί 6-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν 16-24, με το σκορ να λήγει 18-28 με το καλάθι του Καββαδά.

Ένα τρίποντο του Σουάρεθ στο 13` έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 για πρώτη φορά (25-32), αλλά το πρόβλημα ήταν τα τρία λάθη του Σπανούλη, με την άμυνα να έχει προσαρμοστεί πάνω του στη β` περίοδο. Μετά από ένα 2λεπτο χωρίς σκορ, ο Ουρτασούν απάντησε στο καλάθι του Λοτζέσκι και ο Στίματς μείωσε σε 5 (29-34). To τρίποντο του Σλούκα έκανε το 30-39, με τη Μάλαγα να απαντά με 4-0 για το 34-39. Ο Πέτγουει με φόλοου διαμόρφωσε το 34-41, το οποίο και σκορ ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις σερί επιθέσεις. Τη διαφορά σε αυτή την περίοδο για τον Ολυμπιακό την έκανε η άμυνα, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως ο Σπανούλης έμεινε άποντος στην περίοδο. Δέκα ασίστ είχαν οι φιλοξενούμενοι και 11/15 δίπ.

Δυο κλεψίματα, ένα αντιαθλητικό στον Μάντζαρη και ένα καλάθι του Λοτζέσκι διαμόρφωσαν το 36-47. Ο ρυθμός ήταν ξέφρενος με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί άνετα πάντως, συντηρώντας διψήφια διαφορά (56-43 στο 25`). Ο Ολυμπιακός ήλεγχε απόλυτα το ματς και ο κορυφαίος του αγώνα Λοτζέσκι έκανε το 58-43, με τον Μάντζαρη να οργανώνει χωρίς πρόβλημα και τον Σίμονς να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα αλλά και στην επίθεση κάνοντας το 46-60 στο 29`. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή για το 50-63!

Ο Σπανούλης έφτασε τα 4/8 τρίποντα για το 53-66, η Μάλαγα δεν έβαζε... γκολ με τίποτα και ο Λοτζέσκι στο 33` σημείωσε το 53-68. Η τεχνική ποινή στον Τούλσον στο 34` ήταν το τελευταίο καρφί στο... φέρετρο για τους Ανδαλουσιάνους, με τη διαφορά να πηγαίνει στο 53-70. Το 59-76 στο 37` από τον Παπαπέτρου ανέβασε τη διαφορά στο +17 με τους ερυθρόλευκους να παίζουν πλέον με το χρόνο, χωρίς να κινδυνεύουν από τους απογοητευμένους γηπεδούχους. Ο Πέτγουει εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (59-80) ο οποίος έκανε αντιαθλητικό στο τέλος στον Σαμπόνις τζούνιορ για το τελικό 80-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 34-41, 50-63,  63-80