Facebook Pixel Η αυτοκτονία της χρονιάς, πρόκριση μαγκιάς! (vid)
| 2014-05-16 20:58:00

Η αυτοκτονία της χρονιάς, πρόκριση μαγκιάς! (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγούνταν σε όλο το ματς, όμως η Μακάμπι με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα νίκησε 68-67 και προκρίθηκε στον τελικό της Ευρωλίγκα! Τραγικά λάθη από τους Ρώσους.

Μετά από ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ φινάλε, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχασε ένα δικό της παιχνίδι στο οποίο προηγούνταν 39 λεπτά, ηττήθηκε από την εκπληκτική Μακάμπι με 68-67 και θα δει και τον φετινό τελικό από τον καναπέ.

Οι Ισραηλινοί που είχαν περισσότερους από 4.000 φιλάθλους στην εξέδρα, έκαναν επική ανατροπή στο φινάλε και με καλάθι του Ράις 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, μετά από λάθος του Κριάπα, έκλεψαν τη νίκη και την πρόκριση!

Κι όμως, άλλος ήταν το αφεντικό...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και να προηγείται εύκολα στα πρώτα λεπτά με 8-4 και 14-6. Όμως η Μακάμπι με τον Σχορτσανίτη να δίνει φοβερές μάχες με τον Χάινς κάτω από την ρακέτα, κατάφερε με ένα σερί 0-8 να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 14-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-16 υπέρ των Ρώσων.

Ανάλογος ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μεσίνα να... τρέχει το σκορ και παρά τα τρίποντα του Μπλου (μείωσε σε 21-19 και 25-22), η «Αρκούδα» κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη 38-30 και δείχνοντας πως έχει το πάνω χέρι για τη νίκη – πρόκριση στον τελικό.

Δεν γίνονται αυτά, απίστευτη αυτοκτονία!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς σημαντικές αλλαγές στην εικόνα του ματς, καθώς η ΤΣΣΚΑ δείχνοντας καλύτερη κατάφερε από πολύ νωρίς να πάει στο +10 και να μείνει σε αυτό για όλη σχεδόν την διάρκεια του δεκαλέπτου (40-30, 46-36) και τελικά να κλείσει στο 55-45.

Όλα έδειχναν με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, πως οι Ρώσοι εύκολα ή δύσκολα θα πήγαιναν στον τελικό. Μάλιστα, ξεκίνησαν από το +10, όμως σιγά – σιγά η Μακάμπι «ροκάνιζε» την διαφορά, μείωσε στο 34' σε 62-57 και στο 38' σε 62-59! Εκεί άρχισε και η... πλημύρα για την ΤΣΣΚΑ, η οποία κάνοντας αμέτρητα λάθη στην επίθεση, με αποκορύφωμα το χάσιμο της μπάλας από τον Κριάμα στο τέλος, κατάφερε να χάσει με τον Ράις να κάνει το 67-68 πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με καλάθι στον αιφνιδιασμό. Η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να κάνει σωστή επίθεση, ο Γουίμς αστόχησε τραβηγμένο σουτ και η Μακάμπι πήρε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-30, 55-45, 67-68

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 12 (1), Μίτσοφ 4, Φριντζόν6 (2), Τζάκσον 2, Κρτσιτς 5, Ουίμς 6, Βοροντσέβιτς 3, Καούν 14 , Χριάπα 9 (1τρ., 10ρ.), Χάινς 6.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπλατ): Ράις 13 (5ρ.), Σμιθ 7 (1τρ., 9ρ.), Χίκμαν 10 (2), Ινγκλις 2, Τάιους 10 (5ρ.), Πνίνι, Ζίζιτς, Οχαγιόν 7, Μπλου 15 (5), Σχορτσανίτης 4.