Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι η νικήτρια του 2ου ημιτελικού, ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (22:00). Ο τελικός θα γίνει το απόγευμα (17:30) της Κυριακής.

Στον 1ο ημιτελικό, ο οποίος είχε πολύ ξύλο εντός παρκέ και μεγάλη ένταση, ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο μέχρι να περάσει μπροστά, ωστόσο από το 18΄ και μετά οδήγησαν το σκορ και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερο άγχος στη νίκη, με τον εξαιρετικό Καλάθη να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης και τους έμπειρους Μπατίστ, Φώτση, Διαμαντίδη να τον πλαισιώνουν. Ο τελευταίος, παρότι δεν τα πήγε καλά στο σκοράρισμα, μοίρασε 9 ασίστ και έδιξε την κλάση του στο τελευταίο 10λεπτο, όταν χρειάστηκε να βάλει τη σφραγίδα του στο ματς.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο 1ο δεκάλεπτο πρόλαβε να κάνει 6 λάθη, να χάσει 7 αμυντικά ριμπάουντ (ισάριθμα επιθετικά πήρε η Σιένα, ενώ οι πράσινοι κανένα!) και να κάνει μόλις 7 σουτ εντός παιδιάς (19 η Σιένα!). Κι αν αναλογιστεί κανείς και το ξύλο που έπαιζε η Σιένα (οι διαιτητές ....ντρέπονταν να σφυρίξουν όλα τα φάουλ), το 17-21 του 10ου λεπτού, μάλλον κέρδος ήταν για τον Παναθηναϊκό, που προς στιγμή βρέθηκε και στο -5 στο 6΄ (8-13). Στο διάστημα αυτό από πλευράς Παναθηναϊκού το σκορ το τράβηξαν Σάτο (6 πόντους), Φώτσης και Καλάθης (από 4), ενώ εκτός ρυθμού ήταν ο Διαμαντίδης, προφανώς επηρεασμένος από τη γαστρεντερίτιδα που τον ταλαιπώρησε τις προηγούμενες μέρες.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε χειρότερα, καθώς μέχρι το 12΄ ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε και συνέχιζε να χάνει τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η Σιένα να ξεφύγει με 7 (17-24). Κάπου εκεί, οι τρεις αλλαγές ...πακέτο του Ομπράντοβιτς (μία από αυτές η αντικατάσταση του Διαμαντίδη) άλλαξαν λίγο τα δεδομένα. Οι πράσινοι έσφιξαν την άμυνα, άρχισαν να εκμεταλλεύονται τη φθορά της Σιένα στα φάουλ (από 3 Λαβρίνοβιτς και Ράκοβιτς) και στο 17:20 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Φώτση (32-30). Πλέον, φάνηκε πως το νερό άρχισε να μπαίνει στο αυλάκι, ο Παναθηναϊκός στο 19:20 έφτασε στο +5 (39-34) με τον -μόλις- πρώτο πόντο του Διαμαντίδη (1/2 βολές) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-36.

Συνολικά, στο πρώτο μέρος η Σιένα είχε διπλάσια ριμπάουντ (26-13 και μάλιστα με 13 επιθετικά απέναντι στα μόλις 2 του Παναθηναϊκού), περισσότερα σουτ εντός παιδιάς (35-22), αλλά και περισσότερα λάθη (10-7) και φάουλ (17-11), παρότι οι διαιτητές Μιτχάνα (Ισπανία), Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία) και Λοτερμόσερ (Γερμανία) σφύριζαν με ιταλικά κασκόλ. Το σκορ από τον Παναθηναϊκό οδηγούσαν οι Καλάθης, Φώτσης (από 8π.), ενώ από τη Σιένα ο Λαβρίνοβιτς (7).

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε προς στιγμήν με 6 (42-36 στο 21΄), αλλά μετά ...ξέχασε κατά πού πέφτει το καλάθι, καθώς ξανάγραψε ...γκολ στο 26΄ με βολή του Καλάθη. Πάντως, στο διάστημα αυτό η άμυνά του κρατούσε γερά και η Σιένα επίσης δεν έβρισκε σκορ (1/10 σουτ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 6λεπτο, 1/9 η Σιένα). Όταν, δε, οι πράσινοι ξαναβρήκαν σκορ, πάλι με τον κορυφαίο Καλάθη και με βοήθειες από τον Μπατίστ, η διαφορά άρχισε να διευρύνεται για να φτάσει σε διψήφιο αριθμό στο 28΄ (49-38). Κι όλα αυτά χωρίς τον Διαμαντίδη!

Το τρίποντο του Φώτση έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή (+12) στο 29΄ (52-40). Η αναλαμπή της Σιένα με ένα 5-0 μείωσε στους 7, ενώ το 3ο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό στο +9 (56-47) και τον τελικό να ...πλησιάζει.

Πλέον, η εμπειρία των παικτών του Ομπράντοβιτς έπρεπε να μιλήσει και αυτό έγινε. Και μίλησε ο Διαμαντίδης, όταν ο Χέρστον βάλθηκε να κρατήσει τη Σιένα στο παιχνίδι. Το πρώτο τρίποντο του αρχηγού στο 58-52 ξαναέστειλε τη διαφορά στους 9 στο 32΄ (61-52) κι όσο κι αν η Σιένα δεν ήθελε στη συνέχεια να τα παρατήσει ...ούτε κι ο Παναθηναϊκός την παράταγε την πρόκριση. Με τον Διαμαντίδη να μπαίνει και στο σκοράρισμα πέρα από την οργάνωση (μοίρασε 9 ασίστ!) και τον Καλάθη να τα κάνει ...όλα (και άμυνα και επίθεση), οι πράσινοι κράταγαν τη διαφορά στα επίπεδα των 7-11 πόντων (62-55 στο 33΄, 68-57 στο 36΄, 72-65 στο 38΄), πριν ο Ράκοβιτς μειώσει στους 5 στα 80" πριν τη λήξη.

Πάντως, αυτή ήταν και η τελευταία αναλαμπή της μαχητικής Σιένα, η οποία σήκωσε επιτέλους "λευκή πέτσέτα", μέχρι το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-36, 56-47, 77-69.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 16 (5/5 δίπ., 7 ριμπάουντ), Φώτσης 14 (2), Σάτο 6 (1), Νίκολας 3 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (9 ασίστ), Βουγιούκας 6, Καλάθης 17 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Σιένα (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 7, Ζήσης 4, Χέρστον 12 (2), Καραρέτο 2, Ράκοβιτς 10, Λαβρίνοβιτς 7 (1), Καουκένας 13 (1), Ρες, Ακιντέλε 4, Γιάριτς, Στόουνρουκ 4 (1), Μος 6.