Facebook Pixel Χωρίς να... ιδρώσει η Μακάμπι
| 2014-12-11 23:39:00

Χωρίς να... ιδρώσει η Μακάμπι

Επίδειξη δύναμης κόντρα στην Τσεντεβίτα έκανε η Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία φόρτσαρε στο τελευταίο δεκάλεπτο και εξασφάλισε τη νίκη με 71-82 που τη φέρνει “αγκαλιά” με τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε από την Κροατία επικρατώντας της Τσεντεβίτα με 71-82, δείχνοντας τις διαθέσεις της από τη δεύτερη κιόλας περίοδο, όπου έτρεξε επιμέρους σκορ 19-29 και πήγε στα αποδυτήρια με +9 (34-43).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν παρότι βρέθηκαν στο -12 (39-51) και με πρωταγωνιστές τους Πίλεπιτς και Ζούμπτσιτς έκαναν επιμέρους σκορ 14-2 και ισοφάρισαν το σκορ. Ωστόσο, η ομάδα του Γκούντες πήρε εκ νέου την κατάσταση στα χέρια της, αντέδρασε και “καθάρισε” το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πέντε (!) παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε οι Μακάμπι , με τον Σμιθ να είναι πρώτος σκόρερ εξ αυτών με 14 πόντους, ενώ για την Τσεντεβίτα ξεχώρισε ο Πίλεπιτς με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-43, 53-54, 71-82.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Ρέπεσα):Ζούμπτσιτς 13 (3), Ράμλιακ, Πίλεπιτς 22 (6), Μπάμπιτς 6 (1), Ζγκάνετς 1, Μπίλαν 10, Ντέλας 6, Γκόρντιτς 5 (1), Ούκιτς 6 (2), Αράποβιτς 2.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες) : Πάργκο 9 (1 τριπ., 7 ασίστ), Σμιθ 14 (4), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 11 (3), Τάιους 13 (9 ριμπ.), Κοέν 3 (1), Οχαγιόν 13 (3 τριπ., 6 ασίστ), Λάντεσμπεργκ 12, Σχορτσανίτης 1.

Πηγή: ebasket.gr