Facebook Pixel Θύμισε Ρεάλ στο δεύτερο
| 2015-01-02 23:17:00

Θύμισε Ρεάλ στο δεύτερο

Πίσω της άφησε τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Ισπανία η Ρεάλ Μαδρίτης και κατάφερε να επικρατήσει του Ερυθρού Αστέρα με 72-79, ξεκινώντας ιδανικά την προσπάθειά της στο Τοπ 16 της Ευρωλίγκας, καθώς πέρασε από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Οι Μαδριλένοι βασίστηκαν στην τριάδα Ρούντι-Ρέγες-Σέρχι οι οποίοι με 15,13 και 12 πόνους, αντίστοιχα, οδήγησαν την ομάδα του Λάσο στη νίκη, ενώ για λογαριασμό του Ερυθρού, κορυφαίοι ήταν οι Μίτροβιτς και Ζίρμπες που είχαν από 13 πόντους.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί με 12-20 και 21-28, ωστόσο, ο Αστέρας έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με την ισπανική ομάδα στο +3 (31-34). Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο στα πρώτα έξι λεπτά, όταν και η σερβική ομάδα κατάφερε να πάρει προβάδισμα (43-42), ωστόσο, κάπου εκεί οι Μαδριλένοι ανέβανα δράση!

Με σερί 14-0 πήρε προβάδισμα και έφτασε στο +13 (43-56) με τη λήξη της περιόδου, εξέλιξη που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αστέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε αυτό, η Ρεάλ κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και έφτασε χωρίς να ζοριστεί στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 31-34, 45-58, 72-79.

Πηγή: ebasket.gr