Facebook Pixel Vamos Θρύλε... Μαλαγα-να!
| 2015-01-03 00:54:00

Vamos Θρύλε... Μαλαγα-να!

Η φορμαρισμένη Μάλαγα δεν λύγισε τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν με το δεξί στο 2015 και στο Top16 επικρατώντας των Ισπανών με 69-61. Καταπληκτικός Χάντερ (18π., 7 ριμπ.), μαέστρος ο ρέκορντμαν Σπανούλης με 10 ασίστ και 11 πόντους

Ιδανικό ξεκίνημα στο Τοπ 16 πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 69-61 και ξεκίνησε με το δεξί στον όμιλο, χάρη στο εξαιρετικό δίδυμο Σπανούλη (ρέκορ σε ασίστ)-Χάντερ και την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Σπανούλης, Ντάρντεν, Μάντζαρης, Ντάνστον και Πέτγουεϊ ήταν οι βασικοί του Ολυμπιακού που ξεκίνησε με 2 λάθη και 0/4 τρίποντα, εξ ου και το 9-4 στο πρώτο 5λεπτο, πράγμα που οφειλόταν και στην καλή άμυνα των Ισπανών. Με ένα 5-0 και με βελτιωμένη άμυνα οι ερυθρόλευκοι μείωσαν 10-9 στο 7`και με τρίποντο του Λοτζέσκι ισοφάρισαν 12-12 στο 8`. Οι δυο ομάδες είχαν άθλια ποσοστά εντός παιδιάς, όμως σημασία είχε πως η καλή άμυνα του Ολυμπιακού έφερε το 12-14 στην πρώτη περίοδο!

Με 1/11 δίποντα και 1/7 τρίποντα η Μάλαγα δεν ήταν δυνατό να απειλήσει, με τους Λοτζέσκι και τον Χάντερ (7π.) στο "5" να πηγαίνει εξαιρετικά ο Ολυμπιακός και 15-21 στο 13`. Αν μπορούσε κάποιος να βρει ένα μελανό σημείο ήταν το τρίτο φάουλ του Πέτγουεϊ και τα 3/12 τρίποντα, σε ένα ματς που με όπλο την άμυνα ήλεγχαν απόλυτα οι ερυθρόλευκοι (19-24 στο 15`). Ο Σπανούλης με τρίποντο διαμόρφωσε το 29-21 στο 18`, με τους Ισπανούς να συνεχίζουν να βλέπουν το καλάθι σαν... κουμπότρυπα! Οι γηπεδύχοι κρατιούνταν κοντά στο σκορ χάρη στις βολές (18/22), με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο ημίχρονο προηγούμενος 32-29. Περίεργο πρώτο μέρος, αφού ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερη διαφορά, αλλά ήταν βιαστικός στην επίθεση και δεν είχε ρυθμό, γι` αυτό και δεν εκμεταλλεύτηκε στο μάξιμουμ την ισπανική αστοχία.

Η Μάλαγα μπήκε ελαφρώς καλύτερη στην 3η περίοδο αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός με φοβερό Χάντερ (10π.) πήγε τη διαφορά στο +6 (33-39 στο 23`) και στο +7 (36-43) στο 26`. Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν πολύ καλή άμυνα, δεν άφηναν τους Ισπανούς να τρέχουν, έπαιρναν τα αμυντικά ριμπάουντ και δεν κινδύνευαν από τους άοσμους και άχρωμους Ισπανούς. Ο Τόμας, ο μόνος που... σκόραρε, στο 28` μείωσε 41-43, όμως ο επίσης σπουδαίος Λαφαγιέτ ξανάφερε τη διαφορά στο +5, με την τρίτη περίοδο να λήγει 45-48 και τη Μάλαγα να έχει διαβάσει καλύτερα την άμυνα του Ολυμπιακού, κόβοντας κυρίως τα pick n roll του Σπανούλη.

Ο Πλάθα φώναζε πήρε τεχνική ποινή και κάπως έτσι έγινε το 45-53 και λίγο μετά το 47-56, με την πλάστιγγα να αρχίσει να γέρνει προς τον Ολυμπιακό οριστικά, με τον "Κill Bill" να φτάνει στις 9 ασίστ και να οδηγεί μαεστρικά την ομάδα του! Μάλιστα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού με μεγάλο τρίποντο στο 34` έκανε το 50-59 τιμωρώντας τη ζώνη του Πλάθα, κόβοντας και τα πόδια των Ισπανών!Ο Κουζμίνσκας προβλημάτισε κάπως, μειώνοντας με βολές σε 56-62 στο 38`, αλλά ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Χάντερ με κάρφωμα έκανε το 56-64. Στα 57`` με το σκορ 61-66 ο Τούλσον έχασε και τις δύο βολές, με τον Χάντερ να αποβάλλεται με 5ο φάουλ. Το ματς τέλειωσε στα 23`` με το μακρινό τρίποντο του Σπανούλη που έκανε το 61-69 που ήταν και το τελικό σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-32, 45-48, 61-69

Ουνικάχα (Πλάθα): Βασιλειάδης 3, Τούλσον 5, Τόμας 11, Σουάρεθ 3, Γκρέιντζερ 15, Βάσκεθ 11 (10ρ.), Κουζμίνσκας 12, Στέφανσον, Γκριν, Γκολούμποβιτς 1
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (6ρ.), Χάντερ 18 (7ρ.), Ντάνστον 1, Σπανούλης 11 (10ασ.), Σλούκας 5, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγέτ 9, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 10